آموزش microsoft office word

آموزش microsoft office word

دوره ی آموزشی Word سومین مهارت از استاندارد ICDL می باشد . برنامه Word متداولترین برنامه واژه پرداز موجود به شمار می آید . هدف اصلی برنامه این است که در تایپ و قالب بندی متنها مفید واقع شود . اما ویژگیهای قدرتمند دیگری نیز دارد که امکان ایجاد جدولهای مختلف ، کار با تصویرهای گرافیکی ، طراحی صفحه وب و بسیاری از قابلیتهای دیگر را برایتان فراهم کرده است .

برای مطالعه ی این دوره ی آموزشی نیاز است کاربران محترم آشنایی مقدماتی با محیط Windows داشته باشند .

اجرای Microsoft Word و آغاز كار با آن


نرم افزار Word تحت سیستم عامل windows 98-2000-XP  و ویندوزهای جدیدتر كار می كند. برای شروع از منوی Start‏ ، زیر منوی Programs و سپس گزینه Microsoft Word را انتخاب می کنیم.

آموزش word - درس اول - آشنایی با محیط برنامه word

 

آشنایی با محیط برنامه word و اجزای آن


دكمه Close یا بستن پنجره : جهـت بستن یك پنجره باز باید از این دكمه استفاده نمود ( البته از كلید تركیبی ALT+F4 نیز میتوان استفاده كرد). باید توجه داشت برای بستن هر پرونده میتوانید از منوی File زیر منوی Exit را نیز انتخاب نمائید.
دكمه Maximize یا حداكثر سازی : برای اینكه بتوان پنجره را به حداكثر اندازه خود رساند میتوان از این دكمه استفاده نمود.
دكمه Restore : پس از اینكه پنجره به حداكثر اندازه خود رسید برای تبدیل به اندازه قبلی خود از این دكمه استفاده می شود.
دكمه Minimize یا حداقل سازی :با کلیک کردن بر روی این دکمه میتوان یك پنجره حداكثر شده و یا معمولی را حداقل نمود با انجام این عمل پنجره به حداقل خود می رسد و روی Task bar قرار می گیرد. توجه داشته باشید كه پنجره ای كه حداقل شده است بسته نشده و هنوز در حافظه مستقر است.
– نوار عنوان یا Title Bar : نواری كه اسم پنجره روی آن قرار دارد نوار عنوان نامیده میشود از نوار عنوان میتوان برای حداكثر سازی و یا بازگردانی پنجره به حالت ” وضعیت قبلی ” استفاده نمود برای این كار كافی است روی نوار عنوان دبل كلیك نمائید .
– دكمه Control Bottom یا كنترل : این دکمه در سمت چپ صفحه مانیتور قرار دارد.با دكمه كنترل میتوان تمام عملیاتی كه توضیح داده شد را انجام داد برای باز كردن دكمه كنترل كافی است روی دكمه آن كلیك کرد. عمل دیگر دكمه كنترل بستن پنجره است برای این كار باید روی نشانه دكمه كنترل دبل كلیك كرد.
– Move: برای جابجایی پنجره میتوان از این گزینه استفاده كرد . برای اینكه این گزینه فعال شود باید روی نوار عنوان دبل كلیك نمود .

Menu Bar یا نوار منو : هر یك از منوها با توجه به نام خود، عملكردی خاص دارند. پس از باز شدن منو زیر منوها را مشاهده خواهید كرد كه هر زیر منو به معنای یك فرمان می باشد . Toolbars یا نوار ابزار : نوارهای ابزار كلیدهای دسترسی سریعتر به زیر منوها می باشند. در اصل گزینه ها و فرمان های موجود در زیر منوها ، در نوارهای ابزار نیز موجودند و كار را جهت دسترسی سریعتر به زیر منوها آسان می كنند .

 

روشهای مختلف برای ظاهر كردن نوار ابزار : 

الف ) انتخاب زیر منوی Toolbars از منوی View
ب ) كلیك راست بر روی Menu bar
برای محو كردن نوار ابزارها میتوان روی آنها كلیك راست كرده و زمانی كه فهرست نوارهای ابزار ظاهر گردید ، آنها را از حالت فعال در آورید بدین صورت شما نوار ابزارها را در روی صفحه نخواهید داشت .

– Ruler یا خط كش : خط كش یكی دیگر از ابزارهای كارآمد در برنامه Word میباشد. این خط كش بسیار دقیق بوده و با آنچه كه شما روی كاغذ اندازه میگیرید برابر است . خط كش برای تنظیم حاشیه ها و تورفتگی ابتدای پاراگرافها استفاده میشود. برای ظاهر كردن خط كش از منوی View زیر منوی Ruler را انتخاب نمایید.

برای ظاهر كردن خط كش عمودی نیز میتوانید از منوی View پنجره را به حالت Page Layout برده و سپس از منوی Tools زیر منوی Options را انتخاب و از روی برگ نشان View گزینه Vertical Ruler را انتخاب نمائید.
درصورتیكه بخواهید خط كش شما در سمت راست پنجره ظاهر شود مراحل بالا را تكرار و گزینه Right Ruler را انتخاب نمائید.

برای جابجایی باید روی این نوارها قرار گرفته و بـــا ماوس نوار را جابجا نمود. در صورتیكه سند شما دارای چند صفحه باشد میتواند نشان دهنده شمارش صفحه نیز باشد نوارهای مرور برای این كار باید اشاره گر ماوس را روی نـــوار برده و بر روی آن كلیك كنید تا شماره صفحه به نمایش در آید. برای ظاهر كردن Scroll bar عمودی و افقی و انتقال آن به سمت چپ پنجره، باید پنجره را از منوی View به حالت Page layout برده سپس از منوی Tools و زیر منوی options در برگ نشان View گزینه های Vertical Scroll bar, Horizontal Scroll bar و Left Scroll bar را انتخاب نمود. Scroll Bar یا نوارهای مرور : دكمه ها و نــوارهایی هستند که توسط آنها میتوان صفحه را جابجا نمود . این دكمه ها بطور افقی برای جابجایی به چپ و راست و بطور عمودی برای بالا و پائین طراحی شده اند. بجای استفاده از دكمه های مرور كه با هر بار فشردن آنها كمی صفحه جابجا می شود میتوان از نوارهای مرور نیز استفاده کرد.
-Next Page, Previous Page یا صفحه قبل و بعد : برای آنكه یك صفحه به بالا یا پائین برود باید از این علامت استفاده كرد.

– محیط تایپ :
این محیط اصلی ترین قسمت برنامه است.
این قسمت محل تایپ ، حروف چینی و صفحه آرایی شماست . تمام عملیاتی كه باید در مورد كارتان انجام دهید در این محل خواهد بود .
مكان نما : محل حرف بعدی را كه تایپ خواهد شدء نشان میدهد.

Right Click یا كلیك راست : قرار دادن اشاره گر بر روی موضوعی خاص و كلیك دكمه سمت راست ماوس با این عمل منوی میانبری ظاهر میشود كه كاربر میتواند از آن فرمانی را انتخاب نماید.
– Screen Tips یا نكته ابزار : كافیست با ماوس روی یكی از كلید ها قرار بگیرید و كمی مكث كنید خواهید دید یك جعبه متن كوچك به نام نكته ابزار باز خواهد شد و نام آن كلید را نشان خواهد داد.
Status Bar یا نوار وضعیت : این نوار پائین ترین قسمت پنجره می باشد كه به شما اطلاعاتی در مورد شماره صفحه ، قسمت ، كل صفحه ، فاصله از بالای صفحه، خط روی صفحه ، وضعیت كاراكتر و… می دهد توسط این سطر یا نوار شما میتوانید موقعیت خود را بیابید كه اكنون در كدام صفحه و كدام سطر قرار گیرد. برای ظاهر كردن این نوار بر روی پنجره باید پنجره را از منوی View به حالت Page layout برده و سپس از منوی Tools و زیر منوی Options در برگ نشان View گزینه Status Bar را انتخاب كنید.
از كلید میانبر ALT+SHIFT سمت چپ برای تبدیل صفحه كلید به لاتین و از كلید میانبر ALT+SHIFT سمت راست برای تبدیل صفحه كلید به فارسی استفاده كنید.
از كلید تركیبی CTRL+SHIFT سمت چپ برای چپ چین و از كلید تركیبی CTRL+SHIF سمت راست برای راست چین كردن استفاده نمایید.
انتخاب قلم Font
قلم مهمترین ابزار یك برنامه تایپی می باشد.
برای دسترسی به این قلمها راههای متفاوتی وجود دارد یكی از آنها استفاده از منوی Format و زیر منوی Font است . روش دیگر استفاده از ماوس است كه بر روی یكی از سطــرهای تایپ شده رفته و كلیك راست می كنیم و گزینه Font را انتخاب می نمائیم . روش دیگری كه برای دسترسی به كادر محاوره ای Font میتوان عنوان كرد استفاده از كلید تركیبی Ctrl+D می باشد .
روش دیگر استفاده از كلید تركیبی Ctrl+Shift+F سپس استفاده از كلید های جهت نما یا Arrow Key و انتخاب قلم مورد نظر و زدن كلید Enter می باشد .
– كادر محاوره ای Font :
در این كادر محاوره ای دو كادر عربی و لاتین دیده میشود كه با توجه به متن خود آنها را انتخاب می كنید توسط Box جلوی گزینه Font میتوانید از قلمهای گوناگونی استفاده نمائید هر قلم شكل متفاوتی با قلم دیگر دارد و برای آنكه قابل شناسایی باشد اسمی برای آن در نظر گرفته شده است .
– Font Style : توسط این گزینه قلمها را به یكی از حالتهای نوشته در Box در میآورید. البته از كلید های تركیبی Ctrl+B برای حالت Bold و از كلیدهای تركیبی Ctrl+I برای حالت Italic میتوان استفاده نمود. البته میتوانید دكمه Bold و Italic از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید.
– Size : توسط این گزینه میتوانید یك متن را ریز تر یا درشت تر بنویسید. برای تغییر اندازه قلم میتوان از كلید تركیبی Ctrl+Shift+< یا > و همچنین از كلید تركیبی Ctrl+[ یا ] نیز استفاده نمود. یكی دیگر از راههای تغییر اندازه قلم استفاده از كلید تركیبی Ctrl+Shift+P سپس استفاده از كلیدهای جهت نما برای انتخاب سایز و زدن Enter جهت تائید آن استفاده نمود. البته میتوانید دكمه Size از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید.
– Color : یكی دیگر از مزیتهای Word این است كه به شما امكان چاپ رنگی میدهد توسط این گزینه میتوانید برای فونتهای خود رنگهای مختلف انتخاب كنید. توجه داشته باشید كه اگر به متن خود رنگ دادید و این متن را با چاپگر سیاه و سفید چاپ نمودید چاپگر ، متن رنگی شما را به حالت طیفی از سیاه و سفید چاپ خواهد كرد. چنانچه رنگ خودكار Automatic را انتخاب كرده باشید اگر رنگ زیر زمینه عوض شود رنگ قلم نیز بطور خودكار و با توجه به رنگ زمینه عوض خواهد شد.
البته میتوانید دكمه Font Color از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید.
البته میتوانید دكمه Underline از نوار ابزار Formatting را نیز انتخاب نمائید و یااز كلید تركیبی Ctrl+U استفاده نمایید. Underline : از طریق این گزینه میتوانید زیر متن خود خط بكشید . با انتخاب None که به صورت پیش فرض انتخاب شده است زیر لغات خط کشیده نمی شود. انتخاب Word Only باعث می شود که فقط زیر لغات خط كشیده شود و زیر فاصله هایی كه با Space هستند خطی كشیده نمی شود.
– Effect :
Superscript : از این گزینه برای تایپ توان استفاده میشود البته از كلید تركیبی Ctrl+Shift+(+) نیز میتوان استفاده نمود.
– Subscript: از این گزینه برای اندیس پائین استفاده میشود البته از كلید تركیبی Ctrl+(+) نیز میتوان استفاده نمود.
– Hidden : با استفاده از این گزینه می توان متن بلوك شده را پنهان نمود تا در پرونده نمایش داده نشود ، برای نمایش مجدد باید پرونده را بلوك كرده و ضربدر داخل این گزینه را برداشت. درصورتیكه خواستیــد متــن بلوك شده پنهان شـود و Hidden را انتخاب نمودیــد و این كار صـورت نگرفت دقت نمایید که :

كادر محاوره ای Character Spacing :
Scale : توسط این گزینه میتوانید متن خود را كشیده یا باز كنید توجه داشته باشید كه فشرده سازی یا باز كردن عملی است كه بر سر قلمها خواهد آمد نه بر سر فاصله بین حروف.

كادر محاوره ای Text Effects :
Animation: در صورتی كه متن خود را بلوك كرده و یكی از گزینه های این كادر محاوره ای را انتخاب كنید دور متن انتخابی شما طیفی از نوارهای رنگی ظاهر میشود كه آن متن را در صفحه مانیتور مشخص و نمایان میكند.
1- علامت (Show/Hide) در نوار ابزار Standard غیر فعال باشـد. 2- در منوی Tools زیر منوی Option ، برگ نشان View گزینه Hidden text انتخاب نشده باشد. Default : تمام تنظیمات را به حالت پیش فرض برمی گرداند. Preview : جعبه نمایش است . Spacing : فاصله بین حروف یك كلمه را كم و یا زیاد می كند. Position: متن خود را (Lowered) پائین تر و یا (Raised) بالاتر از خط اصلی قرار میدهد و برای تایپ فرمولها از آن استفاده میشود . باید توجه داشت كه بالا یا پائین رفتن کلمات از خط اصلی توسط كاربر تنظیم میشود و تفاوت آن با Superscript, Subscript در همین است زیرا توسط این دو گزینه توان یا اندیس پائین فاصله آنها تا خط اصلی اتوماتیك تنظیم میشود.
برگردان و انجام مجدد -Undo & Redo
قلمی عوض كرده اید . متنی پاك كرده اید . رنگ قلم را تغییر داده اید هر عملی كه انجام داده اید مهم نیست چنانچه از كاری كه كرده اید پشیمان شده اید از Undo یا كلید تركیبی Ctrl+Z میتوانید استفاده نمائید. حالا اگر خواستید عملی را که لغو کرده اید مجددا انجام دهید از Redo یا از كلید تركیبی Ctrl+Y استفاده نمایید.
– همچنین میتوانید برای سرعت بخشیدن به كار از فلش كوچكی كه به دو طرف خمیده شده است در نوار ابزار Standard استفاده كنید و یا این دو فرمان را از منوی Edit انتخاب نمایید.
بزرگ نمایی (Zoom) :
برای رسیدن به این زیر منو باید از منوی View استفاده كرد. چنانچه صفحه خود را كوچك می بینید میتوانید توسط فرمان بزرگنمایی صفحه را بزرگ نمایید.
عمل بزرگنمایی از طریق نوار ابزار Standard نیز ممكن است و حتی میتوان اندازه دلخواه را در Box تایپ نموده و Enter زد .
Page Width: بزرگنمایی به اندازه ای است كه عرض صفحه (پهنا) مشخص باشد. Whole Page : بزرگنمایی به اندازه ای است كه تمام صفحه در این حالت با جزئیات آن كاملاً مشخص است . Many Page: توسط این گزینه میتوانید چند صفحه را همزمان مشاهده كنید. Percent : بزرگنمایی میتواند بصورت دلخواه باشد. باید توجه داشت در صورتیكه بخواهید تمام گزینه های فوق فعال باشند باید پنجره روی حالت Page Layout باشد . این گزینه را میتوانید از منوی View انتخاب نمائید.
كلیدهای ویرایشی
همانطور كه میدانید برنامه Word دارای كلیدهای تركیبی فراوانی می باشد كه در زیر چند نمونه از مهمترین این كلیدها آمده است .
بعضی از این جهت ها بستگی به فارسی و لاتین بودن متن دارد.

کلمه بعدی Ctrl+کلید جهت دار سمت چپ
كلمه قبلی Ctrl+کلید جهت دار سمت راست
پاراگراف بعدی Ctrl+کلید جهت دار سمت پایین
پاراگراف قبلی Ctrl+کلید جهت دار سمت بالا
ابتدای پرونده Ctrl+Home
انتهای پرونده Ctrl+End
ایجاد پاراگراف جدید Enter
سطر بعدی کلید جهت دار سمت پایین
سطر قبلی کلید جهت دار سمت بالا
حذف حرف بعدی مكان نما Delete
حذف حرف قبل مكان نما Back Space
حذف كلمه قبل Ctrl+Back Space
حذف کلمه بعدی Ctrl+Delete
ذخیره در حافظه COPY Ctrl+C
ذخیره در حافظه و حذف CUT Ctrl+X
فراخوانی از حافظه PASTE Ctrl+V

 

بلوك و عملیات مربوط به آن

– حذف (DELETE)
– انتقال (CUT)
– تكثیر (COPY)
– فراخوانی PASTE

 

بلوك به كمك صفحه كلید

برای انتخاب قسمتی از متن باید كلید Shift را پائین نگه دارید و سپس به كمك مكان نمای چپ ، راست ، بالا و پائین متن مورد نظر را انتخاب كنید. هنگامی كه متن بلوك میشود رنگ قلم و زمینه به حالت نگاتیو در می آید ( برای خارج نمودن از حالت بلوك حركت مكان نما بدون نگه داشتن Shift كافی است ).
در زیر كلیدهای دیگری نیز برای بلوك كردن آمده است

بلوك حرف سمت راست Shift+کلید جهت دار سمت راست
بلوك حرف سمت چپ Shift+کلید جهت دار سمت چپ
بلوك از محل مكان نما تا محل مكان نما در سطر بالا Shift+کلید جهت دار سمت بالا
بلوك از محل مكان نما تا محل مكان نما در سطر پائین Shift+کلید جهت دار سمت پایین
بلوك كلمه سمت راست Shift+ Ctrl+کلید جهت دار سمت راست
بلوك كلمه سمت چپ Shift+ Ctrl+کلید جهت دار سمت چپ
بلوك یك پاراگراف Shift+Ctrl+کلیدهای جهت دار بالا و پایین
بلوك از محل مكان نما تا ابتدای سطر Shift+Home
بلوك از محل مان نما تا انتهای سطر Shift+End
حركت مكان نما موجب بلوك می گردد فشردن کلید F8
بلوك كلمه دو مرتیه فشردن کلید F8
بلوك جمله سه مرتبه فشردن کلید F8
بلوك كل پرونده چهار مرتبه فشردن کلید F8
بلوك كل پرونده Ctrl+A
بلوك از محل مكان نما تا ابتدای پرونده Shift+ Ctrl+Home
بلوك از محل مكان نما تا انتهای پرونده Shift+ Ctrl+End

 

بلوك به كمك ماوس

برای بلوك كردن به كمك ماوس كافی است روی نقطه شروع ، دكمه سمت چپ ماوس را نگه دارید و تا آخرین جایی كه میخواهید بلوك شود دكمه چپ را رها نكنید. پس از بلوك كردن متن نوبت آن است که عملیات لازم را روی قسمت بلوك شده انجام دهید مانند : تغییر قلم ، تغییر سایز ، تغییر رنگ و…
حذف به كمك صفحه كلید :
برای حذف محدوده ی بلوک شده بایستی کلید Delete را فشار دهید.
حذف به كمك ماوس :
برای حذف قسمتی از پرونده به كمك ماوس باید متن را توسط ماوس انتخاب نمائید و با كمك زیر منوی Clear از منوی Edit قسمت انتخابی را حذف كنید.
حذف به كمك صفحه كلید :
برای حذف باید از انتخاب متن یا بلوك كردن كلید Delete را فشار دهید. فشردن این كلید موجب حذف بلوك خواهد شد.

حذف به كمك ماوس :
برای حذف قسمتی از پرونده به كمك ماوس باید متن را توسط ماوس انتخاب نمائید و با كمك زیر منوی Clear از منوی Edit قسمت انتخابی را حذف كنید.
انتقال بوسیله صفحه كلید:
برای آنكه بتوانید متن را جابجا كنید و یا آن را از یك محل به محل دیگر ببرید باید به روش زیر عمل كنید:
1-به كمك كلیدهای بلوك ، متن خود را بلوك كنید.
2-كلیدهای تركیبی (Ctrl+X) و یا (Shift+Delete) را بفشارید. با فشردن این كلیدهای تركیبی متن شما ناپدید خواهد شد . البته متن ناپدید نگردیده بلكه از محل خود برداشته شده و به داخل حافظه(Clip board) رفته است .
3-حال مكان نمای خود را جابجا نموده و به محلی كه میخواهید متن به آنجا انتقال یابد، بروید.
4-پس از قرارگرفتن در محل مورد نظر كلیدهای تركیبی (Ctrl+V) و یا كلیدهای (Shift+Insert) را فشار دهید تا متن از حافظه به محل جدید انتقال یابد.
اگر مجدداً كلیدهای تركیبی (Ctrl+V) را بفشارید متن مجدداً از حافظه فراخوانی خواهد شد. زیرا این متن تا زمانی كه در ویندوز قرار دارد در حافظه باقی میماند.
البته برای انتقال میتوانستید از زیر منوی Cut در منوی Edit برای ( ذخیره در حافظه و حذف ) و برای ( فراخوانی از حافظه ) از زیر منوی Paste در منوی Edit استفاده كنید.
ا نتقال به كمك ماوس:
برای آنكه توسط ماوس قسمتی از پرونده را انتقال دهید به روش زیر عمل كنید:
1- توسط ماوس متن مورد نظر را بلوك كنید.
2- با نگه داشتن دكمه ماوس روی قسمت انتخاب شده متن خود را به محل جدید بكشید. بدین ترتیب متن شما به محل جدید انتقال خواهد یافت . معمولاً انتقال به كمك ماوس زمانی صورت می گیرد كه بخواهید متن خود را چند سطر بالاتر یا پائین تر انتقال دهید. برای انتقال می توانستید پس از بلوك كردن، كلیك راست نموده و از منوی فوری Cut را انتخاب كنید.

تكثیر و انتقال

تكثیر به كمك صفحه كلید :
برای تكثیر یك قسمت از پرونده به محل دیگر باید روش زیر را دنبال كنید :

1- به كمك كلیدهای فوری متن خود را بلوك كنید.
2- كلید های تركیبی (Ctrl+C) و یا (Ctrl+ Insert) را فشار دهید تا متن در حافظه كپی شود.
3- مكان نما را حركت داده و به محل جدید بروید.
4- در محل جدید كلید های تركیبی (Ctrl+V) و یا (Shift+Insert) را بزنید تا متن درون حافظه در محل جدید فراخوانی شود.

برای تكثیر میتوانستید از زیر منوی Copy و برای فراخوانی از زیر منوی Paste كه هر دو در منوی Edit وجود دارند استفاده كنید.

تكثیر به كمك ماوس :

برای تكثیر متن به كمك ماوس باید به روش زیر عمل كنید :

1- توسط ماوس متن خود را انتخاب كنید.
2- كلید Ctrl را نگه داشته و متن انتخاب شده را به كمك نگه داشتن دكمه سمت چپ ماوس و كشیدن ، به محل مقصد ببرید. این عمل موجب تكثیر متن انتخاب شده می گردد. این عمل نیز با زدن دكمه سمت راست ماوس و انتخاب گزینه Copy امكان پذیر است .

توجه داشته باشید كه تمامی عملیات ذكر شدن تنها برای متن نیست و میتوان برای تصاویر نیز این كار را انجام داد.

انتقال و تكثیر به كمك كلید سمت راست ماوس :

پس از بلوك میتوانید كلید سمت راست ماوس را بفشارید و از آنجا Copy یا Cut را انتخاب كنید و پس از بردن مكان نما به محل جدید مجدداً با زدن دكمه سمت راست ماوس Paste را بزنید.
راه دیگر این است كه پس از انتخاب متن ضمن كشیدن ، توسط دكمه سمت راست و بردن به محل جدید زیر منوی فوری ظاهر خواهد شد كه از شما می پرسد Copy یا Move كه هر كدام را خواستید میتوانید انتخاب كنید.
چند برش با یك حافظه – Spike
شاید بخواهید چند قسمت از پرونده را به حافظه برده و به محل دیگری یا پرونده دیگری انتقال دهید. برای این كار میتوانید متون را تك تك بلوك كرده ، پس از هر بلوك (Ctrl+F3) را بزنید.
همگی متونی كه پس از بلوك روی آنها (Ctrl+F3) را زده اید، اكنون در حافظه قرار دارند. برای فراخوانی همگی آنها فقط كافیست تا (Ctrl+Shift+F3) را بزنید.

حال موقع آن رسیده است تا هر آنچه را كه در محیط تایپ مشاهده می كنید آنرا به شكل واقعی چاپ در حالت پیش نمایش چاپ ببینید . منظور از محیط واقعی چاپ محیطی است كه متن پرونده شما را به حالتی نشان میدهد كه دقیقاً قرار است چاپ شود.

برای رفتن به محیط پیش نمایش چاپ از نشانه Print Preview بر روی نوار ابزار استاندارد استفاده نمائید و یا از منوی File زیر منوی Print preview را انتخاب كنید و یا از كلید تركیبی Ctrl+F2 استفاده نمائید. آنچه در پیش نمایش می بینید عبارتست از نوار ابزاری كه در این محیط ظاهر می گردد نشانه های این نوار ابزار عبارتند از :

• برایتان به نمایش گذاشته میشود.

• چاپ (Print) : با كلیك روی این نشانه میتوانید پرونده خود را چاپ نمائید.

• ذره بین (Magnifier) : هنگامیكه به پیش نمایش چاپ وارد می شوید این علامت به داخل رفته است و ذره بین را در اختیار شما قرار داده است. كافیست تا روی صفحه مورد نظر خود كلیك نمائید تا صفحه مورد نظر بزرگتر به نمایش در آید در صورتی كه روی ذره بین رفته و روی آن كلیك كنید این امكان برای شما فراهم می شود كه در روی صفحه تایپ و عملیاتی را انجام دهید.

• مرور تك صفحه (One Page) : با فشردن دكمه ماوس بر روی این نشانه صفحه جاری بطور كامل به نمایش در می آید در این حالت میتوانید كل صفحه را مشاهده كنید.

• مرور چند صفحه (Multiple pages) : چنانچه بیش از یك صفحه را در اختیار داشته باشید ، میتوانید صفحات را كنار هم قرار دهید و صفحات را در كنار هم مشاهده كنید. برای انجام این عمل كافیست تا با ماوس روی این نشانه كلیك كنید و تعداد صفحات مورد نظر خود را انتخاب كنید تا این صفحات را كنار یكدیگر مشاهده نمائید.

آموزش word - درس سوم - پیش نمایش چاپ یا پیش نمایش پرینت

• بزرگنمایی (Zoom) : توسط این گزینه میتوانید صفحات خود را بزرگتر و یا كوچكتر مشاهده نمائید نكته قابل توجه اینكه این گزینه فقط صفحه را بزرگتر و یا كوچكتر نشان میدهد و تاثیری در چاپ پرونده شما ندارد. در صورت لزوم میتوانید عدد مقدار بزرگنمایی را به دلخواه وارد كنید برای این كار كافیست تا عدد مورد نظر را وارد نموده و Enter را بزنید.

• خط كش (Ruler) : با كلیك روی این گزینه میتوانید از خط كش استفاده نمائید.

• فشرده سازی متن (Shrink to fit) : فرض كنید مشغول تایپ یك نامه هستید و نامه شما پس از پایان ، یك صفحه و دو خط شد. وجود این دو خط در صفحه بعد شاید زیاد جالب نباشد و شاید بخواهید تا این دو خط نیز به صفحه قبل منتقل شود. همانطور كه میدانید یا باید قلم خود را ریزتر كنید و یا فاصله بین سطرها را كم كنید. اما میتوانید بجای این كارها از این گزینه استفاده كنید. این گزینه با كم كردن فاصله بین سطرها متن شما را جمع تر می كند تا متنی كه در یك صفحه و دو خط جا گرفته بود اكنون در یك صفحه كامل جا شود.

• نمایش تمام صفحه (Full Screen) : این گزینه موجب خواهد شد كه متن خود را به شكل تمام صفحه مشاهده كنید. البته برای این كار میتوانید از منوی View زیر منوی Full Screen نیز استفاده كنید.

• بستن (Close) : خروج از پیش نمایش است با كلیك روی این گزینه و یا فشردن كلید ESC میتوانید از محیط پیش نمایش خارج شوید و مجدداً به محیط تایپ باز گردید.

• راهنمای مشخصات پاراگراف (Context Sensitive Help) : برخورد با گزینه علامت سئوال همیشه و همه جا ما را به فكر راهنما می اندازد. در اینجا توسط این گزینه میتوانید مشخصات پاراگراف دلخواه را ببینید. برای انجام این كار باید متنی داشته باشید سپس روی این گزینه كلیك نمائید تا شكل نشانگر شما بصورت نشانه همراه علامت سئوال درآید. حال با این حالت ماوس روی پاراگرافی كه به اطلاعات آن نیاز دارید كلیك نمائید تا مشخصات آن پاراگراف به شما داده شود. در این پنجره تو رفتگی ها، نوع قلم های بكار رفته در پاراگراف و دیگر مشخصات را مشاهده خواهید کرد.

برای اینكه بتوانید محدوده متن ، نوع كاغذ، محل قرار گرفتن كاغذ ، حاشیه در ورد و غیره را تعریف كنید باید از زیر منوی Page Setup كه در منوی File قرار دارد استفاده كنید.

حاشیه در ورد (Margins)

هنگامی كه میخواهید شروع به تایپ نمائید، مسلماً از لبه كاغذ شروع نمی كنید و یك مقدار فاصله از بالا، راست ، چپ و پائین می دهید. یعنی در قسمتهای كناری كاغذ چیزی تایپ نمی شود كه به این قسمتها حاشیه یا Margin می گویند.

اعدادی كه میتوانید برای حاشیه در نظر بگیرید تحت اختیار خودتان می باشد. یعنی دادن هر عددی آزاد است ( البته به شرطی كه از طول و عرض كاغذ بیشتر نباشد و فضایی برای تایپ متن باقی بماند ).

اگر اندازه های شما Inches است و آنها را میخواهید تبدیل به سانتیمتر بكنید از منوی Tools زیر منوی Options برگ نشان General سپس گزینه Measurement units میتوانید واحد اندازه گیری مورد نظر خود را انتخاب نمائید.

آموزش word - درس چهارم - صفحه بندی و حاشیه در ورد

عمق شیرازه(Gutter)

شاید تاكنون برایتان پیش آمده باشد كه بخواهید چند صفحه ای پراكنده را از حالت برگ برگ بصورت یك جزوه در آورید. برای اینكار احتیاج دارید تا از یك سمت (سمت راست ) گیره ای بزنید، یا جزوه را سیمی كنید. به قسمتی كه سیمی میشود یا در یك كتاب برای صحافی به داخل میرود عمق شیرازه میگویند.

چنانچه خواستید تا اینگونه جزوات را تهیه كنید به خاطر بسپارید كه در كتب فارسی عمق شیرازه در صفحات فرد از سمت راست و در صفحات زوج از سمت چپ می باشد كه خود Word بطور اتوماتیك اینگونه عمل مینماید. توجه داشته باشید كه عمق شیرازه هنگامی استفاده میشود كه جزوات شما پشت و رو چاپ شوند . چنانچه قرار باشد جزوات بصورت تك رو باشند فقط باید حاشیه راست را بیشتر داد.

نكته قابل توجه اینكه عددی كه به عمق شیرازه میدهید به حاشیه ها اضافه میشود. یعنی اگر حاشیـــه راست 2 و چـــپ 2 باشد و شما عمــق شیــرازه را 1 سانتیمتر بدهید در كتابهای فارسی حاشیه راست در صفحات فرد 3 خواهد شد و حاشیه چپ 2 سانتیمتر باقی خواهد ماند.

 

حاشیه های آئینه ای  (Mirror Margins)

 

با فعال كردن این گزینه حاشیه های چپ و راست شما تبدیل به حاشیه درونی(Inside) و حاشیه بیرونی (Outside) خواهند شد. این دو دقیقاً همانند عمق شیرازه عمل خواهند كرد با این تفاوت كه عمق شیرازه به حاشیه ها اضافه میشود ولی حاشیه های درونی و بیرونی خود حاشیه هستند و اعدادی كه به آنها وارد میشود به عنوان حاشیه در نظر گرفته میشود تفاوت دیگری كه بین عمق شیرازه و حاشیه های درونی و بیرونی وجود دارد در این است كه میتوانید قسمتی از متن خود را انتخاب نمائید(بلوك) و سپس برای قسمت انتخاب شده حاشیه های درونی و بیرونی را تعریف نمائید در صورتیكه عمق شیرازه برای كل سند و یا از نقطه مكان نما به بعد است .

اثر گذاری (Apply to)

تمامی تغییرات لازم را دادید ولی این تغییرات در كدام قسمت پرونده اعمال شوند؟ همین صفحه، همین بخش و… برنامه Word میتواند تغییـــرات را بر روی (تمامـــــی پرونده Whole Document و از محـــل مكان نمـــــا به بعد This Point Forward ) و در برخی موارد برای قسمت بلوك شده اعمال نمائید.

سایز كاغذ (Paper Size)

توسط این گزینه میتوانید نوع كاغذی را كه تصمیم دارید از آن استفاده نمائید مشخص كنید. توجه داشته باشید كه نوع كاغذ باید با نوع چاپگر سازگار باشد. یعنی به گونه ای باشد كه چاپگر بتواند چنین اندازه كاغذی را چاپ نماید.

جهت (Orientation)

در Word این امكان وجود دارد كه كاغذ را به دو حالت قرار دهید.

حالت ایستاده (Portrait) : در این حالت كاغذ به حالت ایستاده قرار می گیرد.

حالت خوابیده (Landscape) : در این تعریف شما فرمان میدهید تا كاغذ به حالت خوابیده قرار گیرد.

توجه داشته باشید كه در هر دو حالت كاغذ شكل عادی وارد چاپگر خواهد شد و این خود برنامه است كه متن را بصورت افقی و یا عمودی چاپ می گیرد.

مبدا كاغذ (Paper Source)

این گزینه محل قرار گرفتن كاغذ در چاپگر می باشد. تعاریف این گزینه برای هر چاپگر متفاوت است . هنگام نصب Word خود این برنامه بهترین را انتخاب نموده ، لذا این گزینه دست نزنید.

لایه (Layout)

با گـــزینه های این كادر مانند Borders-Header & Footers-Section در فصل های آینده آشنا خواهید شد. توسط گزینه Line numbers میتوانید برای سطرهای خود شماره در نظر بگیرید. با كلیك كردن روی این گزینه كادر محاوره ای Line numbers ظاهر میشود كه با تیك زدن در Box روبروی Add line numbering تمام گزینه ها فعال خواهد شد.

توجه داشته باشید برای اینكه شماره سطرها را مشاهده كنید پنجره را به حالت Page layout ببرید.

Start at :

ممكن است یك تایپ پرونده را برای سریعتر تایپ شدن بین خود و دوستتان تقسیم كنید و قسمت دوم پرونده به شما بیفتد برای شماره زدن خطها ممكن است از شماره 1 تا 88 در قسمت اول پرونده باشد مطمئناً برای تایپ قسمت دوم شما شماره را از یك شروع نخواهید كرد و از ادامه آن یعنی 89 به بعد استفاده میكنید پس در قسمت Start at شماره 89 را وارد خواهید كرد.

From text :

توسط این گزینه فاصله شماره را با متن تنظیم خواهید كرد.

Count by :

این گزینه یعنی شمردن توسط چه شماره ای انجام بگیرد. توسط این گزینه تعریف میشود كه چند تا چند تا شمارش سطر انجام گیرد مثل 5 ، 10 ، 15 یعنی شماره سطرها هر پنج سطر یكبار درج شود.

Restart each page :

شروع هر برگه یعنی شمردن خطها برای هر برگه جدید از ابتدا صورت گیرد.

Restart each section :

شروع هر قسمت یعنی شمردن خطها برای هر بخش و قسمت از ابتدا صورت گیرد.

Continuous :

ادامه دادن منظور این است كه شمردن خطها از اول سند تا آخر سند پشت سرهم صورت بگیرد.

 

درشت نویسی حرف اول پاراگراف در ورد (Drop Cap)

 

شاید لازم باشد تا برای تاكید و توجه بیشتر به یك پاراگراف حرف اول كلمه اول پاراگراف را درشت تر بنویسید.
برای انجام این كار باید این فرمان را از منوی Format زیرمنوی Drop Cap انتخاب كنید. این فرمان دارای سه گزینه بشرح زیر است :

• None : در این حالت هیچ نوع درشت نویسی در كار نیست و پاراگرافهای شما به حالت عادی تایپ خواهد شد.

• Dropped : در این حالت از درشت نویسی حرف اول یك پاراگراف درشت نوشته خواهد شد و بقیه سطرها زیر این حرف قرار خواهند گرفت.

• In margin : در این حالت عمل درشت نویسی انجام میشود ولی سطرهای بعدی دقیقاً زیر حرف دوم حرف درشت شده قرار می گیرند. پس از انتخاب یكی از حالتهای دوم یا سوم میتوانید نوع قلم (Font) آن را نیز تعیین كنید. از طرفی با انتخاب گزینه Line to drop میتوانید تعداد سطرهایی را مشخص كنید كه حرف اول باید اشغال كند. فرضاً اگر تعداد خط را پنج بگذارید حرف شما به اندازه ای بزرگ میشود كه پنج سطر اشغال كند. چنانچه خواستید تا حرف اول درشت با متن شما فاصله بگیرد میتوانید از گزینه Distance from text استفاده كنید.

 

پاراگراف و قالب بندی آن در ورد

 

پاراگراف و قالب بندی آن (Paragraph)

همانطور كه در پیش ازاین آموختید پاراگراف شامل یك حرف ، یك كلمه ،یك جمله ، یك سطر یا چند سطر است كه تا پایان نپذیرفته ،Enter نمی زنیم. هر جا كه Enter زده شد به معنای پایان یك پاراگراف است .

علامت پاراگراف آشكار/پنهان (Show/Hide)

در Word این امكان وجود دارد تا به طریقی انتهای پاراگرافهای خود را ببینید. چنانچه روی نوارابزار Standard را مشاهده كنید با علامت برخواهید خورد كه با فشردن این علامت، انتهای هر پاراگراف آن را مشاهده خواهید كرد.
با فعال كردن دكمه Show/Hide در نوارابزار میتوانید این كاراكترهای خاص كه هر كدام بیانگرعملیاتی كه شما انجام داده اید، هست را ببینید. ( پــاراگراف …. فاصله (اینتر) ایجاد سطر جدید در درون یك پاراگراف )
حال برای استفاده از قالب بندی های یك پاراگراف از زیر منوی Paragraph در منوی Format استفاده كنید.

– سطر بندی و تورفتگی ها (Direction & Indents) :

• سطربندی یا جهت (Direction) : توسط این گزینه میتوانید نوع و جهت تایپ خود را مشخص نمائید. (Arabic-Latin)

• مسیر ،تراز(Alignment) : بعد از تعیین جهت تایپ اكنون نوبت محل قرار گرفتن متن است . فهرست رو به پائین این گزینه را باز كنید به گزینه های زیر برخواهید خورد.

چپ چین (Left) :

موجب میشود تا متن شما در سمت چپ قرار گیرد انتخاب این گزینه بیشتر در متن لاتین كاربرد دارد. پاراگرافی كه با این گزینه تایپ میشود ، از سمت چپ سطرها تراز بوده ولی سمت راست آنها تراز نمی باشد. برای اینكه سطرهای پاراگراف تراز چپ شود متن مورد نظر خود را بلوك كرده از نوار ابزار Formatting كلیــد Align Left و یا از كلید تركیبی Ctrl+L نیز میتوانید استفاده كنید.

راست چین (Right)

موجب میشود تا متن شما در سمت راست قرار گیرد انتخاب این گزینه بیشتر در متن فارسی كاربرد دارد. پاراگرافی كه با این گزینه تایپ میشود ، از سمت راست سطرها تراز بوده ولی سمت چپ آنها تراز نمی باشد. برای اینكه سطرهای پاراگراف تراز راست شود متن مورد نظر خود را بلوك كرده از نوار ابزار Formatting كلید Align Right و یا از كلید تركیبی Ctrl+R نیز میتوانید استفاده كنید.

وسط چین (center)
انتخاب این گزینه موجب میشود تا متن شما در وسط صفحه ( بین دو حاشیه ) قرار گیرد. البته این به شرطی صادق است كه سطری را كه تایپ می كنید تمام سطر را اشغال نكند. برای این منظور شما میتوانید متن مورد نظر خود را بلوك كرده از نوار ابزار Formatting كلید Center و یا از كلید تركیبی Ctrl+E نیز میتوانید استفاده كنید.

– تراز شده حداقل (Justify Low)

– تراز شده متوسط (Justify Medium)

– تراز شده حداكثر (Justify high)

چنانچه بخواهـــید پاراگراف شما بلندترو یا كوتاهتر شود میتوانید از این گزینه ها استفاده كنـــید. این گزینه ها موجب خواهند شد تا در لاتین فاصله بین كلمات و در فارسی خط تیره بین كلمـــات بیشتر گردد.

• تو رفتگی (Indentation) : برای آنكه متن خود را نسبت به حاشیه تو رفتگی بدهید باید از این گزینه استفاده نمائید كه برای لاتین (Left) و برای فارسی (Right) را انتخاب می كنید.

• بطور ویژه (Special) : اگر این گزینه را برگزینید و فهرست رو به پائین این گزینه را باز كنید به گزینه های زیر برخواهید خورد.

-None : هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
-First Line: سطر اول را به جلو و عقب میراند.
-Hanging : متن را غیر از سطر اول به عقب و جلو میراند.

انواع پاراگراف

طبق قوانین بین المللی تایپ میتوان پاراگرافها را به سه دسته تقسیم كرد:

پاراگراف قالبی : در این نوع پاراگراف هیچ نوع تورفتگی از چپ و راست مشاهده نمی شود و متن از ابتدای پاراگراف شروع و تا انتها ادامه دارد. در این حالت میتوانید توسط گزینه Special و با انتخاب گزینه None این عمل را انجام دهیدو یا میتوانید متن خود را بلوك كرده از نوار ابزار Formatting كلید Justify و یا از كلید تركیبی Ctrl+J استفاده كنید.

پاراگراف نیمه قالبی : در این نوع پاراگراف تنها سطر اول به داخل میرود و بقیه سطرها به حالت عادی تایپ میشود. یعنی سطر اول كوتاهتر از سطرهای دیگر است. در این حالت توسط گزینه Special و با انتخاب گزینه First Line را انتخاب نمائید و سپس در جلو آن اندازه تو رفتگی لازم را بدهید.

پاراگراف زائده دار : این نوع پاراگراف دارای زائده اضافی در سطر اول است یعنی سطر اول دارای طول بیشتری نسبت به بقیه سطرهاست. در این حالت توسط گزینه Special گزینه Hanging را انتخاب نمائید و در كادر جلو By اندازه تورفتگی لازم را بدهید.

– راه ساده تر برای ایجاد پاراگراف قالبی ، نیمه قالبی و زائده دار استفاده از خط كش می باشد. یك پاراگراف سه سطری تایپ نمائید زمانی كه دو فلش خط كش (First Line, Hanging) روی هم قرار گرفته باشد، پاراگراف بصورت قالبی می باشد .

زمانی كه فلش First Line جلوتر از Hanging قرار بگیرد پاراگراف بصورت نیمه قالبی و در صورتیكه فلش Hanging جلوتر از First Line باشد پاراگراف بصورت زائده دار می باشد .

فاصله ها( spacing )

این گزینه برای دادن فاصله بین پاراگرافها می باشد. هنگامی كه از نوع پاراگراف قالبی ( بدون هیچ نوع تو رفتگی ) استفاده می كنید طبق قوانین تایپ باید بین پاراگرافها یك فاصله اضافی بدهید. جهت دادن فاصله اضافی برای پاراگراف بالایی از گزینه Before ( قبلی ) و برای دادن فاصله اضافی با پاراگراف پائینی از گزینه After ( بعدی) استفاده كنید.

فاصله خطوط ( Line Spacing )

برای زیاد یا كم كردن فاصله بین خطوط (سطرها) از این گزینه استفاده نمائید. هر چه قلم شما درشتر باشد فاصله بین سطرها بیشتر و هر چه قلم ریزتر باشد فاصله بین سطرها كمتر خواهد بود. . البته میتوانید توسط گزینه AT این مقدار رامیتوانید كم یا زیاد كنید.

چاپ یا پرینت پرونده در ورد

اكنون نوبت به آن رسیده است كه پرونده خود را به چاپ رسانید. برای چاپ پرونده باید از زیر منوی Print از منوی File استفاده كنید یا از كلید تركیبی و فوری Ctrl+P و یا از نشانه چاپگر روی نوار ابزار استفاده شود.
اولین گزینه ای كه در این زیرمنو با آن برخواهید خورد نوع چاپگر است . تعریف نوع چاپگر همانند تعریف نوع قلم بعهده ویندوز می باشد. برای آنكه بتوانید فرمان چاپ را صادر كنید باید چاپگر را در ویندوز نصب كنید. توجه داشته باشید در صورتی كه در Word رنگی تایپ نمودید حتماً باید چاپگر رنگی در اختیار داشته باشید.

چاپ صفحات انتخابی ( page range )

از آنجا كه ممكن است بخواهید صفحه یا صفحات خاصی از سند خود را به چاپ برسانید لذا در اینجا امكانات متنوعی برای چاپ صفحات وجود دارد كه عبارتند از :

-All : چاپ تمام صفحات پرونده یا سند.

– Current Page: انتخاب این گزینه موجب خواهد شد تا صفحه جاری یعنی صفحه ای كه اكنون مكان نما بر روی آن قرار گرفته به چاپ برسد.

– Selection : فقط قسمتی كه مارك شده یا بلوك شده به چاپ میرسد.

– Pages : توسط این گزینه میتوانید صفحات خود را به دلخواه انتخاب نمائید وچاپ بگیرید بعبارتی چاپ صفحات انتخابی است. توجه داشته باشید برای جدا كردن صفحات از علامت (,)و برای صدور فرمان چاپ صفحات پشت سرهم از علامت (–) استفاده میشود.

مثال: 2,7,9,16و برای چاپ صفحات پشت سر هم 30-50.

• Copies : چنانچه خواستید از یك صفحه بیش از یكی چاپ شود میتوانید از این گزینه استفاده كنید. كافیست تا تعداد كپی را در گزینه Number of copies مشخص كنید.

– Collate : فرض را بر این داشته باشید كه خواستید تا از صفحه 1 تا 15 چاپ بگیرید و تعداد كپی را روی سه قرار داده اید ( یعنی از هر صفحه 3 برگ ) حال چنانچه گزینه Collate علامت تیك داشته باشد یك بار از صفحه یك تا 15 چاپ میشود و سپس چاپگر مرتبه دوم چاپ صفحه یك تا 15 را آغاز میكندو پس از پایان برای بار سوم و آخرین بار ( چون تعداد كپی 3 بود) از صفحه یك تا 15 چاپ می گیرد. یعنی سه دسته 1 تا 15 جدا شده،آماده اند. اما چنانچه این گزینه علامت تیك نداشته باشد از صفحه یك سه بار،دو سه بار، سه سه بار و … همینطور این عمل تا صفحه 15 كه آخرین صفحه است ادامه خواهد یافت.

• Print : در حالت عادی تمامی صفحات چاپ خواهند شد . زیرا گزینه Print روی All pages in range قرار دارد. اما چنانچه خواستید میتوانید با انتخاب Odd page صفحات زوج و با انتخاب Even pages صفحات فرد را به چاپ برسانید. این انتخاب به شما كمك میكند تا در مواردی مثل تهیه جزوه بتوانید پشت و رو چاپ بگیرید ( یعنی اول صفحات فرد را چاپ گرفته و سپس كاغذ را بر عكس در چاپگر قرار داده و بعد فرمان چاپ صفحات زوج را صادر می كنیم تا صفحات زوج پشت صفحات فرد چاپ شوند).

برای رسم شکل در ورد ابزارهایی تعبیه شده است . برای نمایش این ابزارها بر روی نوار ابزار Drawing در زیر منوی Toolbars از منوی View میتوان استفاده كرد یا به یكی از نوار ابزارها اشاره كرده و دكمه سمت راست ماوس را كلیك كنید سپس از منوی میانبر گزینه Drawing را انتخاب كنید.

ایجاد خطوط و موضوعات در ورد

برای ایجاد خطوط ، فلش ها ، مستطیل ها ، بیضی ها ، اشكال یا كادرهای متن ، دستورات ساده زیر را بكار ببرید :

• برای ترسیم یك خط یا فلش : روی دكمه Line یا Arrow در نوار ابزار Drawing كلیك كرده ، اشاره گــر را در جایی كه میخواهید خط یا فلش را شروع كنید قرار داده،كلید ماوس را فشار داده و به سمت انتهای خط یا فلش Drag كرده و دكمه ماوس را رها كنید. برای ایجاد یك خط مستقیم افقی یا عمودی و یا فلش عمودی یا افقی ، كلید Shift را پائین نگه دارید و بعد Drag كنید.

• برای ترسیم یك مستطیل یا مربع : روی ابزار Rectangle در نوار ابزار Drawing كلیك كرده اشاره گر ماوس را در محلی كه میخواهید گوشه ای از مستطیل باشد قرار داده كلید ماوس را فشار دهید و ماوس را به سمت گوشه مخالف Drag كرده و دكمه ماوس را رها كنید. در صورتی كه میخواهید یك مربع ترسیم كنید ، كلید Shift را پائین نگه دارید.

• برای ترسیم یك بیضی یا دایره : روی ابزار Oval در نوار ابزار Drawing كلیك كرده اشاره گر ماوس را در محلی كه میخواهید گوشه ای از مستطیل محاط بر بیضی باشد قرار داده و دكمه ماوس را فشار دهید، سپس ماوس را به سمت گوشه مخالف ، درگ كرده و دكمه ماوس را رها كنید. در صورتیكه میخواهید یك دایره رسم كنید ، كلید Shift را پائین نگه دارید.

• برای ترسیم یك شكل : روی دكمه Auto Shapes در نوار ابزار Drawing كلیك كرده، گروه شكل مورد نظر را انتخاب كرده و روی شكل كلیك نمائید. سپس اشاره گر ماوس را در گوشه ای از مستطیل محاط بر شكل، قرار داده و دكمه ماوس را فشار دهید، سپس ماوس را تا زمانی كه شكل به اندازه دلخواه برسد، درگ كنید و دكمه ماوس را رها كنید.

• برای اضافه كردن یك كادر در متن : روی دكمه Text Box در نوار ابزار Drawing كلیك كرده ، اشاره گر ماوس را در یك گوشه كادر قرار داده و كلیك كنید. سپس ماوس را به سمت گوشه مخالف درگ كرده و دكمه ماوس را رها كنید. اگر میخواهید یك كادر متن متربعی را ترسیم كنید كلید Shift را پائین نگه دارید. بعد از ترسیم كادر، متن را وارد كنید پاراگرافها درون حاشیه های كادر ، تنظیم خواهند شد و میتوان متن را با استفاده از ابزارها یا فرمانهای منو قالب بندی كرد.

انتخاب خطوط و موضوعات

قبل از اینكه خطوط و موضوعات را اصلاح ، انتقال و یا تغییر اندازه دهید، بایستی قادر باشید تا خطوط و یا موضوعات را انتخاب كنید. یك خط یا موضوع انتخاب شده یكسری از كادرهای كوچك را در نقاط انتهایی یا روی هر سمت و گوشه موضوع نمایش میدهد. برای انتخاب خطوط یا موضوعات اعمال زیر را انجام دهید:

1- برای انتخاب یك خط یا موضوع ، روی آن كلیك كنید.
2- برای انتخاب بیش از یك خط یا موضوع ، اولین عنصر را انتخاب كرده و كلید Shift را پائین نگه دارید و سپس روی هر عنصر اضافی، كلیك كنید.
3- برای انتخاب گروهی از موضوعات منظم ، روی دكمه Select Objects در نوار ابزار Drawing كلیك كرده و مستطیلی در دور عناصر مورد نظر درگ كنید.
4- هنگامی كه دكمه ماوس را رها می كنید، تمام عناصر داخل مستطیل دارای كادرهای كوچك شده و كادر انتخاب ناپدید خواهد شد.
5- اگر بطور اتفاقی عنصری را انتخاب كنید كه مد نظرتان نبوده است، كلید Shift را فشار داده و روی عنصر كلیك كنید تا كادرهای كوچك از بین رفته و از حالت انتخاب خارج شوند.
كادرهای كوچك دور موضوع انتخاب شده ، اجرا كننده های تغییر اندازه موضوع نیز هستند.

تغییر اندازه خطوط و موضوعات

ترسیم یك عنصر با اندازه دقیق و مورد نظر ساده نیست ولی تغییر اندازه ترسیم ، مشكل نیست . مراحل زیر به شما كمك خواهند كرد تا این عمل را انجام دهید:

1- عنصر را انتخاب كنید.
2- به یكی از كادرهای تغییر اندازه اشاره كرده و آنرا در مسیر مناسب درگ كنید.
3- كادر تغییر اندازه موجود در انتهای خط یا فلش را در هر مسیری درگ كنید تا طول آن كوتاهتر یا بلند تر شده و یا محل نقطه پایانی را تغییر دهید. برای اینكه هنگام درگ كردن خط راست بماند، Shift را نگه دارید.
4- كادر تغییر اندازه وسط بالایی یا پائینی موضوعی را به سمت داخل یا خارج از مركز درگ كنید تا آن را كوتاهتر یا بلند تر سازید.
5- كادر تغییر اندازه وسط سمت چپ یا راست موضوعی را به سمت داخل یا خارج از مركز، درگ كنید تا آن را باریك تر یا پهن تر كنید.

نكته : زمانی كه به یك كادر تغییر اندازه اشاره می كنید، اشاره گر ماوس تبدیل به یك فلش دو طرفه میشود كه نشان میدهد در كدام جهت میتوانید درگ كنید.

6- كادر تغییر اندازه گوشه ای را به سمت بیرون یا درون موضوعی درگ كنید تا اندازه آنرا بزرگتر یا كوچكتر سازید. درگ كردن كادر تغییر اندازه گوشه در سایر جهات ابعاد كلی موضوع را تغییر میدهد. برای اینكه ابعاد موضوع متناسب با موضوع اصلی باشند هنگام درگ كردن ، كلید Shift را فشار دهید.
7- Auto Shapes دارای یك تغییر اندازه اضافی است . یك لوزی زردرنگ كوچك هنگامی كه این علامت را جابجا كنید شكل را تنظیم میكند. هنگامی كه لوزی زرد رنگ روی شكل مثلاً مثلث را جابجا میكنید، سبب تغییر زاویه مثلث میشوید خط نقطه چین چگونگی ظاهر شدن شكل پس از رها كردن دكمه ماوس را نشان میدهد.
8- همزمان با جابجایی ، خط نقطه ای را بیرون از شكل مشاهده خواهید كرد كه نشان دهنده چگونگی عنصر بعد از رها كردن دكمه ماوس است .
9- هنگامی كه عنصر به اندازه دلخواه تبدیل شد، دكمه ماوس را رها كنید.

انتقال و جابجایی خطوط و موضوعات

هنگامی كه میخواهید خط ، فلش یا موضوعی را به محل دیگری در صفحه انتقال دهید. مراحل زیر را طی كنید:
1- خط ، فلش یا موضوع را انتخاب كنید.

2- به وسط خط ، فلش یا موضوع اشاره كنید. مطمئن باشید كه روی كادرهای تغییر اندازه قرار ندارید. اشاره گر ماوس تبدیل به یك فلش چهار طرفه میشود.

3- دكمه ماوس را پائین نگه داشته و خطوط نقطه ای عنصر را به محل جدید آن ، درگ كنید.

4- هنگامی كه خطوط نقطه ای در محل مورد نظر قرار گرفتند، دكمه ماوس را رها كنید. در این حالت عنصر در آن نقطه ظاهر خواهد شد.

اشاره گر ماوس تبدیل به فلش چهار طرفه میشود كه بیان میكند عنصر برای انتقال ، آماده است . درگ كردن یك خط ، فلش یا موضوع به صفحه دیگر ، عملی نیست ، بنابراین اگر عنصری را میخواهید به صفحه دیگری انتقال دهید، از فرمانهای Cut, Paste استفاده كنید. موضوع را انتخاب كرده روی دكمه Cut در نوار ابزار Standard كلیك كرده و مكان نما را در محلی كه میخواهید موضوع در آنجا قرار گیرد، سپس روی دكمه Paste در نوار ابزار فشار دهید.

اصلاح صفات خط


خطوط دارای ویژگیهایی مثل ضخامت ، شیوه ، خط تیره ، فلش و رنگ می باشند. بعضی از این صفات ممكن است به مستطیل ها، بیضی ها و اشكال اعمال شوند.

اعمال یك صفت خطی به خط ، فلش یا شكلهای انتخاب شده

برای اعمال یك صفت خطی به خط ، فلش یا شكلهای انتخاب شده، مراحل زیر را انجام دهید:

– روی دكمه Line Style در نوار ابزار Drawing كلیك كنید تا ضخامت یا شیوه خط انتخاب گردد. در جعبه Line Style روی More Lines كلیك كنید تا كادر محاوره ای Format Auto shapes باز شود. در این كادر محاوره ای انتخاب بیشتری برای گزینه های شیوه خط وجود دارد.

– روی دكمه Dash Style در نـــوار ابزار Drawing كلیك كنید تا یك شیوه خط تیره یا نقطه ای را انتخاب كنید.

– روی دكمه Arrow Style در نوار ابزار Drawing كلیك كنید( كاربردی برای موضوعات ندارد) تا شیوه و مسیر فلش را تعیین كنید. در جعبه Arrow Style روی گزینه More Arrows كلیك كنید تا كادر محاوره ای Format Auto shapes باز شده و انتخابهای بیشتری را ارائه دهد. روی دكـمه Line Color در نوار ابزار كلیك كنید تا رنگ جاری به خط ، فلش یا شكل اعمال شود. روی فلش رو به پائین بعد از دكمه كلیك كنید تا انتخابهای بیشتری از رنگ را مشاهده كنید. برای حذف یك خط، No Line را انتخاب كنید.

– روی خط ، فلش یا شكل ، دبل كلیك كنید تا كادر محاوره ای Format Auto shapes باز شود كه تمام گزینه های صفت خط را پیشنهاد كرده و امكان تنظیم ضخامت خط را فراهم میكند. میتوان كادر محاوره ای Format Auto shapes را با كلیك راست كردن روی خط ، فلش یا شكل و سپس انتخاب Format Auto shapes از منوی میانبر باز كرد.

اصلاح صفات رنگ آمیزی داخل شكلها

بیضی ها ، مستطیل ها و اشكال دارای صفات رنگ آمیزی درونی می باشند.

برای اعمال صفات رنگ آمیزی درون شكل به یك موضوع انتخاب شده مراحل زیر را انجام دهید:

1- روی دكمه Fill Color در نوارابزار Drawing كلیك كنید تا رنگ جاری اعمال شود.

2- روی فلش رو به پائین بعد از دكمه Fill Color كلیك كنید تا رنگ را از جعبه رنگها انتخاب كنید. اگر نمی خـــواهید درون عنصر رنگ آمیــزی شود، روی گزینه No Fill كلیك كنید. اگر میخواهید انتخابهای بیشتری از رنگها را مشاهده كنید روی More Fill Colors كلیك كنید.

3- برای انتخاب یك رنگ غیر از رنگ ثابت ، روی فلش بعد از دكمه Fill Color كلیك كرده و سپس Fill Effects را انتخاب كنید تا كادر محاوره ای Fill Effects باز شود.

4- هنگامی كه كادر محاوره ای Fill Effects را باز می كنید، این مزیت را دارد كه قبل از كلیك كردن روی Ok ، چگونگی انتخابها را مشاهده می كنید. در گوشه سمت راست پائین كادر محاوره ای ، كادر Sample وجود دارد كه انتخاب رنگ آمیزی را میتوانید در آنجا مرور كنید. در Fill Effects شما میتوانید تركیب رنگهای مختلفی داشته باشید .
آموزش word - درس پنجم - رسم شکل در ورد
ایجاد سایر اصلاحات

Word ابزارهای ترسیمی بیشتری را برای بهبود موضوعات ترسیمی ، ارائه میدهد. بعضی از این ویژگیها كه ممكن است بخواهید به كار ببرید عبارتند از :
Free Rotate : برای چرخاندن موضوع انتخاب شده روی دكمه Free Rotate در نوار ابزار Drawing كلیك كرده اشاره گر ماوس را روی یكی از چهار گوشه موضوع قرار داده و در یك حركت دایره ای درگ كنید تا موضوع در زاویه مورد نظر قرار گیرد.

Draw/Rotate or flip/ Free Rotate

Rotate Or Flip : برای چرخاندن یك موضوع به اندازه 90 درجه در جهت حركت عقربه های ساعت یا مخالف آن ، روی دكـــمه Draw از نوار ابزار Drawing كلیك كرده و از منوی بـــاز شو گزینه Rotate Or Flip و سپس Rotate Left/Rotate Right را انتخاب كنید. برای چرخاندن یك موضوع بطور افقی و یا عمودی گزینه های Flip Vertical/ Flip Horizontal را انتخاب كنید.
ترسیم در ورد
Order : همانطوری كه موضوعات بیشتری را ترسیم می كنید، آنها روی هم قرار گرفته و بعضی مواقع ممكن است كه موضوع قبلی را بپوشاند. برای تغییر ترتیب یك موضوع در پشت ، موضوع مورد نظر را انتخاب كنید . سپس روی دكمه Draw از نوار ابزار كلیك كنید تا منوی بازشو را مشاهده كنید. در این منو، گزینه Order را انتخاب كرده و سپس یكی از فرمانهای ترتیب گذاری را برگزینید.
Align Or Distribute : برای تنظیم دو یا چند موضوع انتخاب شده در جاهای مختلف صفحه ، روی دكمه Draw از نوار ابزار كلیك كرده ،‌گزینه Align Or Distribute را انتخاب كــرده و سپس یكی از گزینه های ترازبندی را برگزینید. در صـــورتیكه گزینه ها غیر فعال بود آخر فهــــرست گزینشی گزینه ای بنام Relative to Page را انتخاب كنید تا بقیه گزینه ها فعال شود.

Shadow : سایه ای را به موضوع انتخاب شده توسط كلیك كردن روی دكمه Shadow از نوار ابزار Drawing و انتخاب شیوه سایه گذاری ، اعمال كنید. برای تعیین محل سایه ، از جعبه بازشو گزینه Shadow Setting را انتخاب كنید تا نوار ابزار Shadow Setting ظاهر شده و دكمه های اشاره ای روی نوارابزار را برای جابجایی سایه بكار ببرید. روی فلش رو به پائین بعد از دكمه Shadow Color كلیك كنید و سپس رنگی را برای سایه برگزینید. .
ترسیم در ورد

افزودن متن به شكلها

افزودن متن به شكلها
ایجاد دیاگرام ها در Word ساده شده است . زیرا آنها مجبور به ایجاد كادر متن مجزایی برای زمانی كه میخواهند متن در مستطیل ، بیضی یا سایر اشكال ظاهر شود، نیستند ( این در خطوط و فلش ها كار نمی كند ) برای اضافه كردن متن ، روی موضوع كلیك راست كرده و سپس Add Text را از منوی بازشو انتخاب كنید یك نقطه درج در شكل ظاهر شده و میتوانید متن را وارد كنید.
اگر موضوع دارای متن بوده و میخواهید تغییر دهید، روی موضوع كلیك راست كرده و از منوی بازشو، گزینه Edit Text را انتخاب كنید.

ایجاد و اصلاح شكلهای سه بعدی

برای بدست آوردن خطوط ، اشكال بصورت سه بعدی ، افكت های سه بعدی را به آنها اضافه كنید . مراحل زیر را برای ایجاد یك موضوع سه بعدی ، انجام دهید:

1- موضوعی كه میخواهید سه بعدی شود انتخاب یا ترسیم كنید.

2- روی دكمه 3-D در نوار ابزار Drawing كلیك كنید.

3- شیوه سه بعدی مورد نظر را از جعبه انتخاب كنید.

4- هنگامی كه میخواهید افكت 3-D را تنظیم كنید، در نوار ابزار Drawing روی دكمه 3-D كلیك كرده و برای نمایش نوار ابزار 3-D Settings را انتخاب كنید. دكمه های روی این نوار ابزار را برای كج كردن موضوع ، تغییر عمق افكت 3-D ، تغییر جهت افكت 3-D ، تغییر محل نور ، انتخاب یك پایان ساده ای و انتخاب رنگی برای بخش 3-D موضوع ، بكار ببرید.
ایجاد و اصلاح شكلهای سه بعدی

اضافه كردن Word Art

Word Art برنامه جداگانه ای است كه به همراه میكروسافت آفیس ارائه شده است . این برنامه متن را در اشكال از پیش تعیین شده ای قرار داده و سپس آنها را در مدرك درج میكند. با كلیك كردن روی دكمه Insert Word Art در نوار ابزار Drawing یا با انتخاب منوی Insert زیر منوی Picture و سپس انتخاب Word Art ، میتوان به آن دسترسی پیدا كرد. با كلیك روی این گزینه پنجره ای در محل مكان نما ظاهر میشود. Word نوار ابزار Word Art را نیز نمایش میدهد. در صورتیكه نوار ابزار Word Art به نمایش در نیامد میتوانید از منوی View زیر منوی Toolbars از فهرست گزینشی باز شده نوار ابزار Word Art را نمایان كنید.
برای استفاده از Word Art ، مراحل زیر را بكار ببرید:

1- افكت Word Art مورد نظر را از كادر محاوره ای Word Art Gallery انتخاب كنید روی Ok كلیك كنید.

2- هنگامی كه كادر محاوره ای Edit Text Word Art ظاهر میشود، متن جدید را جایگزین متن قبلی كنید.

3- قلم مورد نظر را از لیست باز شو انتخاب كرده و اندازه آن را تعیین كنید در صورتی كه میخواهید قلم سیاه یا ایتالیك باشد روی دكمه های متناسب ، كلیك كنید.

4- موضوع Word Art در مدرك ظاهر شده، و در اطراف آن كادرهای كوچك تغییر اندازه وجود دارد كه نشان میدهند این موضوع هنوز در حالت انتخاب می باشد.

5- از نوار ابزار Word Art توسط كلید Format Word Art میتوانید حالتهای مختلف از قبیل تغییر رنگ خط دور متن ، پر كردن درون متن ، تغییر پهنا ، عرض ، ارتفاع و ….. را انجام دهید.

6- ازطریق كلید Word Art Shape میتوانید حالتهای مختلف برای متن خود طراحی كنید.

7- با استفاده از كلید Text Wrapping میتوانید متن خود را به حالتهای مختلف تنظیم كنید كه دور تصویر یا روی تصویر یا بالا و پائین تصویر و …. قرار گیرد.

8- با استفاده از كلید Word Art Same Letter Heights میتوانید حروف را بلند یا كوتاه كنید.

9- از طریق كلید Word Art Vertical Text میتوانید حالت متن را عمودی كنیدو برای برگرداندن به حالت افقی كافیست یكبار دیگر روی آن كلیك كنید.

اضافه كردن Clip Art

به همراه Word ، كتابخانه ای از Clip Art ارائه میشود كه امكان اضافه كردن مواردی به مدرك و جالبتر كردن آن توسط تصاویر را فراهم می سازد.

برای اضافه كردن یكی از این تصاویر Clip Art به مدرك ، مراحل زیر را انجام دهید:

1- مكان نما را به محلی كه میخواهید تصویر Clip Art را در مدرك جای دهید ، انتقال دهید.

2- از منوی Insert زیر منوی Picture و سپس انتخاب Clip Art ، میتوان به آن دسترسی پیدا كردو یا از نوار ابزار Drawing كلید Insert Clip Art میتوانید استفاده كنید.

3- از لیست سمت چپ كادر محاوره ای Microsoft Clip Gallery ، گروه تصویر را انتخاب كنید. برای مشاهده تمام Clip Art ها ، All Categories را انتخاب كنید.

4- برای اضافه كردن تصویر به مدرك روی Insert كلیك كنید.

5- با ظاهر شدن تصویر، نوار ابزار Picture ظاهر میشود البته شما میتوانید این نوار ابزار را از فهرست نوارهای ابزار در منوی View انتخاب كنید.

6- با استفاده از دكمه Insert Picture از نوار ابزار Picture میتوانید تصویر به مدرك اضافه كنید.

7- دكمه Color از نوار ابزار رنگ تصویر را تغییر میدهد مثلاً آنرا به حالت رنگی و یا سیاه و سفید و… نشان میدهد.

8- دكمه More Contrast, Less Contrast درجه وضوح تصویر را كم و زیاد میكند.

9- توسط دكمه Crop میتوان قسمتی از تصویر را برید.

10- برای چرخاندن تصویر میتوان از دكمه Rotate از نوار ابزار Picture استفاده كرد.

11- توسط دكمه Line Style میتوان شیوه خط را تغییر داد.

12- از نوار ابزار Picture توسط كلید Format Picture میتوانید حالتهای مختلف از قبیل تغییر رنگ خط دور متن ، پر كردن درون متن ، تغییر پهنا ، عرض ، ارتفاع و ….. را انجام دهید.

13- با استفاده از كلید Text Wrapping میتوانید متن خود را به حالتهای مختلف تنظیم كنید كه دور تصویر یا روی تصویر یا بالا و پائین تصویر و …. قرار گیرد.

14- میتوانید تغییراتی كه در تصویر داده ایدو مورد پسند شما واقع نگردیده ، توسط دكمه Reset Picture دوباره به حالت اولیه تصویر بازگردید.

حذف و تعیین محل گرافیك

حذف یك گرافیك ، كار ساده بوده و با انتخاب گرافیك و سپس فشار دادن كلید Delete انجام میگیرد. هنگامی كه میخواهید گرافیك را انتقال دهید، بو سط گرافیك اشاره كنید تا اشاره گر ماوس تبدیل به یك فلش چهارطرفه شود ، در این حالت دكمه ماوس را فشار داده و خط بیرونی گرافیك را به محل جدید، درگ كنید. سپس دكمه ماوس را رها كنید تا گرافیك در محل جدید ظاهر شود.

هنگامی كه نیاز به انتقال گرافیك به صفحه یا مدرك دیگری دارید، آن را انتخاب كرده و روی دكمه Cut در نوار ابزار كلیك كرده و مكان نما را در محلی كه میخواهید گرافیك ظاهر شود ، قرار داده و سپس روی دكمه Paste در نوار ابزار كلیك كنید.

در حالت عادی مشغول تایپ متن یك ستونی هستید. اما چنانچه بخواهید میتوانید متن خود را در بیش از یك ستون تایپ كنید . برای استفاده از ستون بندی در ورد باید از زیر منوی Columns که در منوی Format میباشد استفاده کنید .

حال تعداد ستونهای لازم را برگزینید ( فرضاً سه ستونی ) برای این كار باید روی سه ستونی با ماوس كلیك كنید.

پس از تایپ ستون اول پر شده ، سپس به ستون دوم میرود پس از پر شدن ستون دوم ، ستون سوم پر می گردد و بعد از پر شدن ستون سوم ، صفحه بعد شروع به پر شدن می كند.

• تعداد ستون (Presets) :

توسط این گزینه میتوانید تعداد ستون لازم را انتخاب كنید. همانطور كه می بینید در سه ستون اول عرض ستونها مساوی می باشد اما در نوع چهار و پنج Left,Right عرض ستونها مساوی نیست.

اگر انواع ستون بندی بالا مورد پسندتان نبود و تعداد ستون بندی بیشتری نیاز داشتید میتوانید توسط گزینه Number of Columns ، تعداد ستون مورد نیاز را انتخاب كنید.

• خط مابین ستونها (Line Between) :

در صورت لزوم و با زدن علامت تیك میتوانید از برنامه بخواهید تا بین ستونهای شما خط بیندازد. درصورتیكه غیر از دستور تك ستون را انتخاب كنید این گزینه فعال میشود.

• ترتیب پر شدن ستونها :

در حالت عادی پس از انتخاب ستون بندی بخاطر پیش فرض بودن ، برنامه ستون اول را ستون سمت چپ قرار میدهد و اول این ستون را پر میكند. یعنی اول ستون سمت چپ پر میشود ،سپس ستون وسط و در انتها ستون سمت راست . این موضوع بخاطر این است كه Word سطربندی شما را لاتین فرض میكند. اگر نیاز داشتید تا ستون سمت راست اول پر شود، سپس به ترتیب ستونهای دوم و سوم، باید گزینه Right to Left را تیك بزنید.

آموزش word - درس ششم - ستون بندی در ورد

• عرض و فاصله ستونها (Width and Spacing) :

در حالت عادی و بطور پیش فرض برنامه Word تمامی عرض ستونها و فاصله بین ستونها یكسان است . چنانچه خواستید تا دو ستون با عرض های متفاوت داشته باشید باید عرض ستون دلخواه را تغییر دهید و یا فاصله بین ستون را كم یا زیاد كنید.

• عرض ستونهای مساوی (Equal Column Width) :

با زدن ضربدر داخل این گزینه عرض ستونهای شما مساوی خواهد شد و تمامی ستونها با هم برابر میگردد. چنانچه داخل این گزینه ضربدر بزنید دیگر قادر به تعریف عرض ستونهای متفاوت نخواهید بود.

•شكستن ستونها (Column Break) :

همانطور كه میدانید برای رفتن به ستون بندی حتماً باید ستون مورد نظر شما پر شود. اما اگر خواستید تا ستون پر نشده و با همین مقدار به ستون بعد بروید باید از كلید تركیبی Ctrl+Shift+Enter استفاده كنید یا از منوی Insert زیر منوی Break گزینه Column Break را انتخاب كنید. با استفاده از این دستورات هر چقدر از ستون پر شده باشد مهم نیست ، این ستون نیمه كاره مانده و با همین مقدار به ستون بعد میرود. و برای رفتن به صفحه بعد شما میتوانید از كلید تركیبی Ctrl+Enter استفاده كنید یا از منوی Insert زیر منوی Break گزینه Page Break را انتخاب كنید.

• محدوده عمل ستون :

در صورتیكه قصد دارید قسمتی خاص ستون بندی شود كافیست تا آن قسمت را بلوك كنید و سپس فرمان ستون بندی را روی بلوك اعمال نمائید. اما اگر قبلاً دستور ستون بندی داده اید و حال میخواهید از این پس ستون بندی اعمال نشود متن خود را بلوك نموده و دستور تك ستون را صادر كنید.

– شماره صفحه (Page Numbers) :

اكنون روی زیر منوی Page Numbers در منوی Insert كلیك كنید.

• موقعیت Position :

توسط این گزینه میتوانید محل و موقعیت شماره صفحه را معین كنید. این گزینه دارای دو انتخاب بشرح زیر است :

1- سرصفحه Top of page -Header
2- پائین صفحه Bottom of page – Footer

• ترازبندی Alignment :

توسط این گزینه میتوانید نوع تراز خود را یعنی محل قرار گرفتن شماره صفحه را تنظیم كنید.

• نمایش دادن شماره صفحه در صفحه اول (Show number on first page):

در صورتیكه بخواهید شماره صفحه در صفحه اول به نمایش در آید میتوانید از این گزینه استفاده كنیددر غیر این صورت تیك جلوی این گزینه را برمیدارید و شماره صفحه در صفحه اول تایپ نمی شود.
– كناره ها و سایه ها Border & Shading
این زیر منو كه در منوی Format قرار دارد به شما امكان میدهد تا دور كاغذ یا دور پاراگراف خود را كادری بیندازید و یا داخل پاراگراف خود را رنگی بدهید.
پس از كلیك روی این زیرمنو پنجره ای باز میشود كه دارای سه كادر محاوره ای زیر است.
• Borders :
توسط این كادر میتوانید دور پاراگراف خود را كادر بیندازید و در گزینه Setting امكان كادرها به شكل های گوناگون آمده است .

– Style : توسط این گزینه میتوانید نوع خط را انتخاب كنید.
– Color : توسط این گزینه میتوانید انواع رنگ را انتخاب كنید.
– Width : توسط این گزینه میتوانیدقطر خط انتخابی را تغییر دهید.
– Preview : توسط این قسمت میتوانید تغییرات انجام شده را مشاهده كنید این یكی از اعمال مرور است . عمل دیگر آن این است كه با كلیك روی قسمتهای مختلف آن میتوانید خطوط را تغییر دهید.
– Apply : توسط این گزینه میتوانید مشخص كنید كه این كادر دور چه چیزی تاثیر بگذارد. انتخاب خود را از جعبه باز شو انجام دهید.
– Options : توسط این گزینه میتوانید فاصله متن تا كادر دور را معین كنید البته این گزینه با انتخاب پاراگراف فعال میشود.

• Page Border :

توسط این كادر میتوانید یك چهارگوش یا كادر را دور صفحه خود بیندازید همه گزینه های آن همانند كادر محاوره ای Borders می باشد با این تفاوت كه اثر گذاری آن در قسمتهای زیر است :

– تمام پرونده Whole Document

– این بخش This Section

– این بخش – فقط صفحه اول This Section- First page only

– این بخش – ابتدای همه صفحات اول ( ابتدای همه صفحات اول بخشها)

This Section- All except first page

• Shading :

توسط این كادر میتوانید داخل پاراگراف و یا متن خود را رنگی كنید . كافیست تا از گزینه Fill كه دارای تنوع رنگ است استفاده كنید.

توسط دو گزینه Style,Color میتوانید سایه انتخابی خود را به حالت تركیبی درآورید.
توجه : تاثیر عمل سایه بر روی متن و پاراگراف میباشد.


-سرصفحه و پا صفحه Header & Footer
سر صفحه و پا صفحه دو جز، اصلی یك صفحه می باشد. زیر منوی Header & Footer را در منوی View كلیك كنید. در داخل حاشیه پائین و بالا یك مستطیل خط چین ظاهر می گردد.
پس از باز شدن محدوده متن سرصفحه و پاصفحه ، یك نوار ابزار باز میگردد كه این نوار ابزار همان نوار ابزار Header & Footer است .

• Insert Auto Text :

درج متن بصورت پیش فرض .

• درج شماره صفحه (Insert page number) :

هر آنچه را كه در سرصفحه و یا پا صفحه یادداشت كنید در تمامی صفحات مشاهده میشود فـــرض مثال اگر یك “ بنام خدا ” به حالت وسط چین در یك صفحه یادداشت گردد این “بنام خدا” در تمامی صفحات تكرار میشود. اما اگر بخواهید برای هر صفحه شماره بزنید به هیچ عنوان شماره را توسط صفحه كلید درج نمی كنید بلكه مراحل زیر را دنبال كنید.

1- زیر منوی Header & Footer را از منوی View باز كنید.
2- روی نشانه “ درج شماره صفحه ” یكبار كلیك كنید تا شماره صفحه درج گردد.
3- پس از درج شدن شماره صفحه در صورت نیاز میتوانید سایز قلم و نوع قلم خود را تغییر دهید.
4- توسط گزینه Close روی نوار ابزار ، سرصفحه را ببندید.
5- با زدن چند Ctrl+Enter چند صفحه خالی بوجود آورید. حال به هر صفحه كه مراجعه كنید شماره آن صفحه را به رنگ خاكستری ( كه البته مشكی چاپ میشود) خواهید دید.

6- چنانچه قصد دادن تغییر در سرصفحه و یا پا صفحه را داشتید كافیست تا روی متن خاكستری رنگ دبل كلیك نمائید تا سرصفحه مجدداً باز گردد. البته میتوانید از منوی View نیز سرصفحه را باز كنید.

• قالب بندی شماره صفحه (Format page number) :

با كلیك روی این نشانه میتوانید تنظیمات شماره صفحه را تغییر دهید. با كلیك روی این نشانه پنجره ای ظاهر میشود كه به عنوان انتخابهای شماره صفحه است . این گزینه دارای امكانات زیر است .

* قالب بندی شماره (Number Format) : توسط این گزینه نوع شماره گذاری را تغییر دهید.

* شماره صفحه (Page numbering) :

– ادامه از بخش قبلی (Continue from previous section) در حالت عادی شماره صفحه از یك شروع خواهد شد و ادامه پیدا خواهد كرد تا پایان پرونده پس میتوانیم به برنامه فرمان دهیم شماره صفحه را ادامه بخش قبلی بزند.

– شروع از (Start at) توسط این گزینه میتوانید شماره صفحه را خودتان تعیین كنید.

• درج تاریخ (Insert Date) :

توسط این گزینه میتوانید تاریخ روز را درج كنید یا از كلید تركیبی Alt+Shift+D درج تاریخ كنید.

• درج ساعت (Insert Time) : توسط این گزینه میتوانید ساعت را درج كنید یا از كلید تركیبی Alt+Shift+T برای درج ساعت استفاده كنید.
-تنظیمات صفحه Page Setup
با كلیك روی این نشانه Page setup ظاهر میشود قبلاً با این پنجره آشنا شده بودید حالا با كادر حاشیه ها (Margins) بروید . در گزینه From Edge دو گزینه بنام Header & Footer می بینید كه محل درج متن سرصفحه و یا پائین صفحه را نسبت به لبه كاغذ نشان میدهد.

سرصفحات و پا صفحات متفاوت (Header & Footer) :

برای فعال كردن این گزینه باید از كادر Layout استفاده كنید.

تفاوت سرصفحه و پاصفحه در صفحات زوج و فرد (Different odd & even) :

در حالت عادی و قبل از اینكه در داخــل این گزینه علامت تیك بزنید سرصفحه و یا پا صفحه های صفحات زوج و فرد همانند یكدیگرند یعنی اگر در صفحه 1 كلمه “بنام خدا ” را تایپ كنید ، این كلمه در تمام صفحات زوج و فرد تكرار میگردد. اما اگر در داخل این گزینه تیك بزنید حال سرصفحات و یا پا صفحات ، زوج با فرد متفاوت است یعنی میتوانید برای صفحات زوج یك سرصفحه و یا پا صفحه و برای صفحات فرد سرصفحه و یا پاصفحه دیگری داشته باشید.
تفاوت سرصفحه و پا صفحه در صفحه اول (Different First Page) :
معمولاً چون در صفحه اول، نام كتاب یا جزوه یا پایان نامه نوشته میشود ، لذا میتوان برای صفحه اول یك سرصفحه یا پاصفحه جدا تعریف نمود با زدن تیك داخل این گزینه سرصفحه و پاصفحه صفحه اول با دیگر صفحات متفاوت خواهد بود.

• آشكار و پنهان كردن متن پرونده (Show/Hide Document Text) :

هنگامی كه سرصفحه خود را باز میكنید، چنانچه به متن پرونده خود نگاه كنید این متن به رنگ خاكستری می باشد باكلیك روی این گزینه میتوانید از برنامه بخواهید تا متن پرونده را نمایش ندهد. توجه داشته باشید كه كلیك روی این گزینه فقط موجب عدم نمایش متن پرونده میگردد، نه حذف آن .

• رفت و آمد بین سرصفحه و پا صفحه (Switch Between Header & Footer) :

هنگامی كه روی زیر منوی Header & Footer در منوی View كلیك میكنید تا سرصفحه شما باز گردد مكان نمای شما در داخل سرصفحه قرار دارد. با فشردن این نشانه مكان نما به داخل پا صفحه میرود اگر یكبار دیگر این نشانه را بفشارید مكان نما مجدداً از پا صفحه به داخل سرصفحه خواهد آمد و بدین ترتیب میتوانید در سرصفحه و پا صفحه رفت و آمد كنید البته میتوانید از كلیدهای Arrow Key یا جهت نما نیز استفاده كنید.

• نمایش سرصفحه و پا صفحه در صفحه قبل و بعد(Show previus) , (Show next):

چنانچه در Page setup جلوی گزینه Diffren odd & even علامت تیك قرار داده باشید، صفحات زوج و فرد با هم متفاوت خواهند بود. توسط كلیك روی این نشانه به سرصفحه و پاصفحه زوج و فرد میتوانید مراجعه كنید.

• بستن سرصفحه و پاصفحه با Close انجام میشود.


-علائم Symbol
Word به شمــا امكان میدهد تا از قلم های علائم استفاده كنید. با این قلمها حق تایپ ندارید فقط حق داریــد تا برای درج علائم استفاده كنید علائمی مانند : فلش ، هواپیما، گوشی تلفن و… برای درج این علائم در صفحه باید روی منوی Insert زیر منوی Symbol كلیك نمائید تا پنجره آن ظاهر گردد. توسط این كادر محاوره ای میتوانید علائم مختلف را درج كنید. برای این كار اول لازم است تا یكی از قلم های علائم را انتخاب كنید. حال روی كاراكتر مورد نظر كلیك نمائید و بعد با كلیك روی كلید Insert آن كاراكتر روی صفحه شما ( در محل مكان نما) درج خواهد شد. شما میتوانید برای كاراكتر مورد نظر كلید تركیبی و میانبر نیز تعریف نمائید برای این كار:
1- كاراكتر مورد نظر خود را انتخاب نمائید.
2- روی كلید Shortcut key كلیك نمائید.
3- در قسمت Press new shortcut key كلید میانبر و تركیبی را تعریف كنید.
4- روی دكمه Assign سپس دكمه Close كلیك نمائید.

– گلوله ها و شماره ها (Bullets & Numbering) :

توسط این زیر منو كه در منوی Format قرار دارد میتوانید به اول هر پاراگراف یك گلوله یا شماره اضافه كنید .

البته میتوانید از نوار ابزار Formatting با كلیك بر روی دكمه های Bullets , Numbers نیز استفاده كنید كه البته برای غیر فعال شدن دكمه های نوار ابزار میتوانید از كلید Backspace استفاده نمائید.

• گلوله ها (Bulleted) :

توسط این پنجره میتوانید به ابتدای هر پاراگراف گلوله ای بیفزائید در این پنجره علائم مختلفی وجود دارد كه میتوانید بجای استفاده از گلوله از آنها استفاده نمائید.

اگر هیچكدام از نمونه های علائم مورد نظر شما نبود میتوانید توسط گزینه Costomize علائم دیگری را انتخاب كنید برای فعال شدن این گزینه باید هر چیزی را غیراز None انتخاب كنید با كلیك روی این گزینه پنجره دیگری باز میشود.

اگر دكمه Font را بفشارید تغییر علائم را در كادر محاوره ای Font فقط در قسمت لاتین میتوانید اعمال كنید از قبیل تغیییر رنگ یا سایز قلم .

اگر دكمه Bulleted را بفشارید وارد كادر محاوره ای Symbole میشوید و میتوانید یكی از علائم دلخواه را انتخاب كنید.

در قسمت Bullet position میتوانید موقعیت گلوله خود را در سطر جابجا كنید.

در قسمت Text Position میتوانید موقعیت متن را نسبت به گلوله مشخص كنید. میتوانـــید متن خود را به گلـــوله نزدیك و یا از آن دور كنید پس از تعیین این انتخاب ok را بزنید.

• شماره (Numbered) :
توسط این كادر میتوانید بجای استفاده از گلوله در اول هر پاراگراف از شماره یا حرف استفاده كنید در این پنجره نمونه های مختلف شماره وجود دارد اگر هیچ یك مورد پسند شما واقع نشد میتوانید توسط گزینه Customize خودتان انتخابها را تعریف كنید. در قسمت Number Format نــوع قالب شماره را میتوانید تعیین كنید و در قسمت Start at شما میتوانید مشخص كنید كه اولین پاراگراف چه شماره ای داشته باشد .

در قسمت Number position میتوانید موقعیت شماره را مشخص كنید و در قسمت Text position میتوانید مقدار تو رفتگی لازم را برای فاصله متن نسبت به شماره مشخص كنید.

برای درج پاورقی در ورد باید از منوی Insert زیر منوی Footnote را انتخاب كنید. با انتخاب این منو پنجره ای ظاهر میگردد.

• پاورقی در ورد ( Footnote )

با انتخاب این گزینه و زدن تائید ، مكان نما به پائین صفحه میرود و به شما اجازه میدهد تا توضیح مطلب خود را بنویسید البته میتوانید از كلید تركیبی Alt+Ctrl+F نیز استفاده كنید.

برای درج اولین پاورقی در پاراگراف اول مكان نما را بعد از كلمه راه انداز قرار دهید، حال از منوی Insert روی زیر منوی Footnote رفته كلیك نمائید. اكنون Footnote را تیك بزنید. حال كلید Ok را بزنید پس از زدن Ok مكان نما به پائین صفحه انتقال پیدا خواهد كرد و شما میتوانید توضیح پائین صفحه را بنویسید. با زدن ok خود برنامه بطور خودكار عدد یك را كمی بالاتر در محیط متن بعد از كلمه راه انداز قرار داده و همین طور عدد یك پائین صفحه را و از طرفی برا جدا كردن محیط متن و پاورقی خطی رسم كرده است . در كل میتوان گفت شما فقط یك درج پاورقی كردید و توضیح نوشتید اما برنامه دو عدد یك ( یكی در بالای متن و یكی در پائین متن ) درج كرد و خط جداكننده محیط و متن را نیز كشیده است .

چنانچه قلم عددهای بالای متن كوچك هستند شما میتوانید سایز آنها را تغییر دهید.

زمانی كه روی كلمه در درون متن قرار بگیرید توضیح متن پائین صفحه را بشما در Box كوچكی نشان خواهد داد.

– در صورتیكه بخواهید پاورقی را از بین ببرید كافی است شماره بالای كلمه درون متن را بلوك كرده و كلید Delete را از صفحه كلید بفشارید.

– در صورتیكه بخواهید خط جداكننده محیط و متن را به وسط یا سمت راست یا چپ صفحه انتقال دهید مراحل زیر را دنبال كنید:

1- صفحه را از منوی View به حالت Normal ببرید.
2- از منوی View زیر منوی Footnots را انتخاب كنید توجه داشته باشید دستور Footnote را از منوی Insert فعال كرده باشید وگرنه این زیر منو برای شما فعال نخواهد بود.
3- زمانی كه صفحه به دو قسمت تقسیم شد از Drap Down جعبه Footnote در صورتیكه Footnote را انتخاب كرده باشید و در جعبه Endnote در صورتیكه Endnote را انتخاب كرده باشید گزینه Footnote Separator را انتخاب كنید خط ظاهر شده و شما میتوانید از نوارابزار Formatting با استفاده از كلیدهای Center برای وسط چین كردن Align Right برای راست چین كردن و Align Left برای چپ چین كردن خط استفاده كنید.

4- شما میتوانید از منوی View حال پنجره را به حالت Page Layout ببرید.

-انتها نویس Endnote

با انتخاب این گزینه و درج آن بجای آنكه توضیحات در پائین صفحه قرار بگیرند در انتهای متن و یا انتهای هر بخش قرار می گیرند.

شماره ( Numbering )

شماره خودكار (Auto Number) : برنامه بطور خودكار شماره میزند.

علائم (Custom Mart) : در این انتخاب میتوانید بجای استفاده از شماره و یا حروف از علائم استفاده كنید در اینصورت برنامه برای پاورقی اول یكبار آن علامت را درج و به همین ترتیب ادامه میدهد با كلیك روی Symbol میتوانید علامت مورد نظر را انتخاب كنید.

برای اینكه بتوانید به دیگر امكانات پاورقی دسترسی داشته باشید روی گزینه Options كلیك نمائید در این گزینه دو كادر محاوره ای وجود دارد :

همه پاورقی ها ( All Footnote )

همانطور كه گفته شد پاورقی معمولاً در پائین هر صفحه می باشد اما چنانچه خواستید میتوانید محل پاورقی های خود را در زیر متن نیز قرار دهید معمولاً این انتخاب در كتابها استفاده نمی شود اما این امكان در برنامه وجود دارد:

1- در پائین صفحه (Bootom of Page) كه این گزینه معمولاً متداول است.

2- در زیر متن (Beneath Text) كه معمولاً متداول نیست.

روش شماره گذاری (Number Format) : توسط این گزینه میتوانید روش شماره گذاری را تغییر دهید.

شروع از (Start at) : معمولاً شروع اولین پاورقی عدد یك می باشد، اما اگر ادامه یك كتاب یا پرونده دیگر را كار می كنید میتوانید شماره شروع را تغییر دهید.

همه انتها نویس ها (All Endnote) 

محل انتهانویس (Place at) : اگر بخاطر داشته باشید گفته شد محل انتها نویس ها در انتهای پرونده است . اما در صورت لزوم میتوانید محل آنها را در انتهای هر بخش نیز تعریف كنید.

1- انتهای هر بخش (End of section)
2- انتهای هر پرونده (End of document)
روش شماره گذاری (Number format) : توسط این گزینه میتوانید روش شماره گذاری را تغییر دهید.
شروع از (Start at) : شماره آغازین را تغییر میدهد.

شماره گذاری ( Numbering )

الف) ادامه دار (Continuous) : انتخاب این گزینه موجب خواهد شد تا شماره توضیحات بصورت دنباله دار باشد.
ب ) شروع مجدد در هر بخش (Restart each section) : این انتخاب موجب خواهد شد تا شماره ها پس از شروع هر بخش مجدداً از یك آغاز شود.

تبدیل ( Convert )

برای فعال شدن این گزینه اول باید یا Footnote و یا Endnote را انتخاب كرده باشید.

اگر یك پرونده را كامل تایپ كرده باشید و از پاورقی در آن استفاده كرده باشید به كمك كادر محـــاوره ای All Footnote و با كلیك روی گزینه Convert میتوانید تمام پاورقی های خود را به انتها نویس تبدیل كنید.

این گزینه در كادر محاورهای All Endnote نیز وجود دارد و در صورت وجود انتهانویس، همه انتهانویس ها را تبدیل به پاورقی می نماید.

بطور خلاصه تبدیل پاورقی به انتها نویس و یا تبدیل انتها نویس به پاورقی است .

جستجو( Find )

توسط این فرمان كه در منوی Edit می باشد میتوانید بدنبال حروف و كلمات بگردید و یا میتوانید از كلید تركیبی Ctrl+F استفاده كنید.

متنی را تایپ كنید. در قسمتFind گزینه Find What كلمه ای را كه جستجو می كنید تایپ كنید و Enter بزنید تا اولین كلمه یافت شود با كلیك روی گزینه Find Next میتوانید به دنبال بقیه كلمه ( مورد نظر ) موجود در متن بگردید.

در صورتیكه كلید More را بفشارید كادر دیگری ظاهر میشود در این كادر شما میتوانید حساسیت هایی را برای جستجوی متن ایجاد كنید.

محدوده جستجو ( Search )

در گزینه Find اگر بخواهید تمامی پرونده مورد جستجو قرار بگیرد باید در انتخابهای خود محدوده جستجو ALL باشد.( یعنی جستجو در همه پرونده ) اما اگر خواستید با انتخاب گزینه Down با باز كردن فهرست رو به پائین میتوانید از برنامه بخواهید تا از محل مكان نما به پائین را بگردد و با انتخاب گزینه UP از محل مكان نما به بالا را جستجو نمائید.

جایگزینی ( Replace )

این زیر منو كه در منوی Edit وجود دارد به شما امكان میدهد تا به دنبال یك كلمه گشته و آن را با كلمه دیگری جایگزین نمائید. از كلید فوری و تركیبی Ctrl +H نیز میتوانید برای دسترسی به این زیر منو استفاده كنید.

برای انجام این كار كافیست تا در Find What كلمه مورد جستجو را وارد كنیدو در Replace With كلمه ای را وارد كنید كه میخواهید جایگزین گردد. بقیه گزینه ها همان است كه در فرمان Find در اختیار داشتید. اما در این پنجره دو گزینه دیگر بنام Replace, Replace All وجود دارد. گزینه Replace كلمه یافته شده را تك تك با كلمه جدید جایگزین می نماید اما گزینه Replace هر آنچه را كه بیابد جایگزین خواهد نمود.

برو به ….. ( Go To )

این زیر منو در منوی Edit وجود دارد و میتوانید از كلید فوری Ctrl+G یا F5 یا دبل كلیك روی سمت چپ سطر وضعیت به این كادر محاوره ای دسترسی پیدا كنید. اگر به شما بگویند در یك پرونده فرضاً 200 صفحـــه ای به صفحه 42 بروید آیا فقط به كمك كلیدهای ویرایشی این كار را انجام میدهید ( یعنـــی با كلیدهایی مثل Page Down, Page Up ) . این روش ، روش صحیحی نیست كافیست تا كلید فوری این زیر منو را بزنید. این گزینه به شما امكان میدهد تا به فرامین زیر دسترسی سریعتر داشته باشید.

فرضاً اگر این گزینه را روی page تنظیم كنید و عدد 20 را وارد كنید ، مكان نمای شما ابتدای صفحه 20 خواهد ایستاد. پس از رفتن به صفحه 20 اگر خواستید تا به صفحه 24 بروید ( یعنی 4 صفحه جلوتر) كافیست تا 4+ را تایپ كنید با این عمل 4 صفحه به جلو میروید و اگر بخواهید به صفحه 18 بروید كافیست تا 6- را تایپ كنید با این عمل 6 صفحه به عقب میرویدمیتوانید توسط next به صفحه بعد و توسط گزینه Previous به صفحه قبل بروید.

استفاده از خطایاب

خطایابی املایی و گرامری هنگام تایپ :

علاوه بر كنترل املا، و گرامر كل مدرك در هر بار ، Word میتواند متن را هنگام تایپ نیز كنترل كند. كلماتی كه در فرهنگ لغت وجود ندارند، با یك زیر خط موجدار قرمز رنگ و خطاهای گرامری را با یك خط سبز رنگ مشخص و مارك دار می شوند. میتوانید خطاها را بلافاصله یا در هر زمانی كه می خواهید رفع كنید. برای كار كردن با یك كلمه یا عبارتی كه با خطایاب خودكار املا، یا گرامر ، زیر خط دار شده است ، روی كلمه یا عبارت ، كلیك راست كنید. یك منوی بازشو ظاهر میشود كه شامل پیشنهادات جایگزینی كلمه ( در صورت پیدا شدن ) و چندین فرمان مرتبط می باشد.

برای خطای املایی ، انتخاب هایی بصورت زیر وجود دارد :

1- متنی را تایپ كنید در صورت پیدا شدن زیر خط دار موج دار قرمز رنگ روی كلمه كلیك راست كنید.
2- برای جایگزینی كلمه با یكی از جایگزین های پیشنهادی ، روی كلمه جایگزین كلیك كنید.
3- برای چشم پوشی از تمام موارد مشابه كلمه در مدرك ، روی Ignore All كلیك كنید.
4- برای اضافه كردن كلمه به فرهنگ لغت ، روی Add كلیك كنید.
5- برای افزودن اشتباه تایپی به لیست Auto Correct را انتخاب كرده و سپس املای جایگزین مناسب را انتخاب كنید.

6- برای شروع یك خطایابی منظم ، روی Spelling كلیك كنید.

آموزش word - درس هفتم - اضافه کردن پاورقی در ورد

تمام گزینه هایی كه در بالا گفته شد در این كادر وجود دارد.
هنگامی كه روی یك خطای گرامری كلیك راست می كنید انتخابهای زیر به شما پیشنهاد میشوند :
1- یك جایگزین پیشنهادی را برای درج در مدرك ، انتخاب كنید.
2- برای چشم پوشی از خطای موجود ، Ignore Sentence را انتخاب كنید.
3- برای شروع یك خطایابی گرامری منظم ، Grammar را انتخاب كنید.

آموزش word - درس هفتم - اضافه کردن پاورقی در ورد

البته میتوانید از كلید تركیبی F7 یا از نوار ابزار Standard كلید Spelling & Grammer را نیز انتخاب كنید.

برای ظاهر كردن كلمات زیر خط دار با خطایابی خودكار املایی و گرامــــری از منوی Tools زیر منوی Option سپس برگ نشان Spelling & Grammer و گزینه های Check Grammer Spelling as you type,Check Spelling as you type را انتخاب كنید.
و اگر مـــدركتان شامل كلمـــات زیرخط داری با خطایابـــی خــــودكار املایی و گرامــــری است و میخواهیــد زیـــر خـــط ها را پنهان ســـازید، از منـــــوی Tools زیر منوی Option سپـــس برگ نشـان Spelling & Grammer و گزینــــه هــای Hide Spelling Errors in This Document,Hide Grammatical Errors in This Document را برگزینید. برای نمایش دوباره زیر خط ها این دو گزینه را از انتخاب خارج كنید.

ایجاد جدول در ورد از طریق منوی جدول ( Draw Table )

برای ایجاد جدول در ورد از منوی Table روی زیر منوی Draw Table كلیك نمائید باكلیك روی این گزینه نوار ابزار Table & Border ظاهر میگردد و گزینه قلم موجود روی این نوار ابزار به داخل میرود.
روی مداد كلیك كنید. اكنون مداد در دست شماست به راحتی میتوانید با كلیك روی یك نقطه و كشیدن آن یك چهارگوش كه همان خط دور یا حاشیه جدول است را رسم كنید.
حال نوبت كشیدن خط های وسطی جدول است . رسم این خط ها نیز آسان است كافیست تا از نقطه بالایی یك خط به سمت نقطه پائینی چهارگوش رسم كنید. برای بوجود آوردن بقیه ستونها و ردیفها از همین روش استفاده كنید.

 

– راه دیگر ایجاد جدول :

این راه از طریق نوار ابزار استاندارد انجام میگیرد برای درج جدول باید روی نشانه جدول كه به نام Insert Table می باشد كلیك كنید.

 

– امكان تغییر عرض خانه ها :
برای آنكه بتوانید عرض خانه های خود را كم و زیاد كنید ، كافیست تا بین دو خانه قرار بگیرید با قرار گرفتن بین دو خانه نشانه شما به شكل یك فلش دو طرفه درخواهد آمد. حال با كشیدن خط به سمت دیگر یك خانه بزرگتر و خانه دیگر كوچكتر می گردد.
اگر خواستید تا فقط یك خانه بزرگتر گردد نه یك ستون باید آن خانه را بلوك كنید. برای انجام این كار باید نشانگر ماوس خود را روی آن خانه قرار دهید و یك كلیك كنید تا خانه شما بلوك گردد. در این حالت است كه با تغییر عرض خانه فقط عرض خانه بلوك شده در آن ردیف تغییر پیدا میكند. با قرار گرفتن بین خانه ها و جابجایی ستون فقط همان ستونی كه روی آن قرار گرفته اید تغییر عرض پیدا خواهد كرد.

 

– امكان تغییر ارتفاع خانه :
همانطور كه برای تغییر عرض ستــون مابین دو ستون قرار گرفتید برای تغییر ارتفاع خانه ها نیز باید بین دو ردیف قرار بگیرید. اكنون میتوانید ارتفاع خانه ها را به دلخواه تغییر دهید.

 

– ادغام و حذف خانه ها :
برای آنكه بتوانید خانـــه ها را ادغـــام و یا حـــذف كنید بایــد از روی نوار ابزار Table & Border روی نشانه پاك كن (Eraser) كلیك كنید حال روی یك خط كه وسط دو خانه قرار گرفته كلیك نمائید با انجام این عمل خط حذف خواهد شد و دو خانه شما تبدیل به یك خانه میگردد. این عمل را میتوانید برای دیگر خانه ها نیز انجام دهید تا خطوط جدول حذف گردد و با برداشتن این خط ها خانه های جدول ادغام و یا حذف می گردند.
– درج متن در محل های گوناگون یك خانه (Alignment) : برای آنكه بتوانید در محل های گوناگون یك خانه تایپ كنید كافیست تا روی خانه مورد نظر كلیك راست كنید. حال با انتخاب گزینه Alignment سه حالت مختلف برای قرار گرفتن متن در یك خانه در اختیار شماست كه البته این حالتها را روی نوار ابزار میتوانید مشاهده كنید.

 

– تایپ عمودی ( Text Direction) :

 

برای تایپ عمودی در جدول كافی است تا خانه مورد نظر را انتخاب كرده سپس كلیك راست نمائید. حال با انتخاب گزینه Text Direction متن شما بطور عمودی تایپ خواهد شد البته هر با كلیك مجدد موجب چرخش به حالتی دیگر میگردد. این گزینه را میتوانید بر روی نوار ابزار و یا از منوی Format انتخاب كنید. با كلیك روی این گزینه انتخاب نوع تایپ وجود دارد كافیست تا روی گزینه آن كلیك نموده و ok را بزنید.

 

– تقسیم خانه ها (Split Cells) 

برای آنكه بتوانید یك خانه را به دو خانه تقسیم كنید باید روی خانه مورد نظر كلیك راست كنید و سپس با استفاده از این منوی فوری گزینه Split Cells را انتخاب كنید و یا از نوار ابزار یا از منوی Table استفاده كنید.

 

• تعداد ستون ها (Number of Columns) 
در این گزینه باید مشخص كنید كه خانه یا خانه هایی كه انتخاب كرده اید به چند خانه تقسیم شود فرضاً اگر یك خانه انتخاب كرده باشید میتوانید عدد دو را در این گزینه وارد كنید تا یك خانه به دو خانه تقسیم شود.

 

• تعداد ردیف ها (Number of Rows) 
در این گزینه تعداد ردیفها را میتوان مشخص نمود.

 

• ادغام خانه ها قبل از تقسیم (Merge Cells Before Split) 

توسط این گزینه میتوانید مشخص كنید كه در صورت نیاز اول خانه های انتخابی را با هم یكی كرده ( ادغام ) سپس عمل تقسیم را انجام دهد. زمانی كه دو خانه را بلوك می كنید با زدن كلیك راست Merge Cells ظاهر میشودو یا میتوانید از نوار ابزار و یا از منوی Table استفاده كنید.

 

– مساوی كردن عرض و ارتفاع خانه ها


برای مساوی كردن عرض و ارتفاع خانه ها دو نشانه روی نوار ابزار Table & Border وجــــود دارد یكی عرض خـــانه ها را مساوی میكند (Distribute Columns Evenly) و دیگری ارتفاع خانه ها را مساوی می نماید (Distribute Rows Evenly) این دو گزینه را نیز میتوانید در منوی Table بیابید.

 

قالب بندی خودكار


– قالب بندی خودكار (Table Auto Format)
این زیر منو كه در منوی Table قراردارد این امكان را میدهد تا از طرح های از پیش آماده برنامه Word استفاده كنید.
با كلیك روی این زیر منو پنجره ای ظاهر میشود. در سمت چپ توسط گزینه Formats انواع و اقسام طرح های آماده را در اختیار دارید. پس از تایپ جدول و بلوك آن كافیست تا یكی از این طرحها را انتخاب كنید. با انتخاب طرح مورد نظر تمامی جدول شما به شكل نمونه انتخابی در خواهد آمد.

 

1- تائیدات قالبها (Format To Apply) 

الف) كناره ها (Borders) : توسط این گزینه میتوانید خطهای جدول را بردارید یا بگذارید.
ب ) سایه(Shading) : توسط این گزینه میتوانید از انواع و اقسام سایه در جدول استفاده كنید.
ج ) قلم (Font) : توسط این گزینه انواع و اقسام مختلف قلمها در جدول بكارمیرود.
د ) رنگ (Color) : توسط این گزینه امكان دارید تا از رنگهای مختلف در جدول استفاده كنید. ( البته در صورتیكه چاپگر رنگی در اختیار داشته باشید).
ه ) جمع كردن خودكار (Autofit) : این گزینه موجب جمع شدن جدول و مرتب شدن آن میگردد. توجه : اگر داخل این گزینـــه ضربدر نزنید با ضــربدر زدن داخل گزینه (سایه) فقط از ترام های بین سفید و مشكی برای رنگهای داخل جدول استفاده میشود.

 

2- تائیدات قالبهای ویژه (Apply Special Formats to) :

 

با انتخاب این گزینه میتوانید مشخصات تیتر اصلی را تغییر جلوه دهید.
الف ) سرتیتر ردیف (Heading Rows) : كلیك روی این انتخاب موجب خواهد شد تا ردیف اول بعنوان تیتر اصلی قرار بگیرد.
ب ) ستون اول (First Column) : كلیك روی این انتخاب موجب خواهد شد تا ستون اول بعنوان تیتر اصلی در نظر گرفته شود.
ج ) ردیف آخر (Last Row) : كلیك روی این انتخاب موجب خواهد شد تا ردیف آخر سرتیتر اصلی در نظر گرفته شود . نمونه این جدول بیشتر در هنگام تایپ سندهای حسابداری مورد استفاده قرار می گیرد كه ردیف انتهایی ( یا جمع ) بعنوان تیتر می باشد.
د ) ستون آخر (Last Colmun) : كلیك روی این انتخاب موجب خواهد شدتا ستون آخر بعنوان سرتیتر اصلی در نظر گرفته شود.
امكان این كه دو تیتر اصلی وجود داشته باشد نیز وجود دارد . كافیست تا دو گزینه را كلیك كنید.

 

آموزش word - درس هشتم - ایجاد جدول در ورد

درج ستون


– درج ستون(Insert Colmun) 
برای اضافه كردن یك ستون از منوی Table زیر منوی Insert Colmun میتوان استفاده كرد.

 

– درج ردیف( Insert Row) 
برای اضافه كردن یك ردیف از منوی Table زیر منوی Insert Row میتوان استفاده كرد.درصورتیكه بخواهید به آخر جدول یك ردیف اضافه كنید كافی است مكان نما رادر آخرین خانه قرار داده سپس كلید Tab صفحه كلید را بفشارید.

 

– درج خانه (Insert Cell) 

برای اضافه كردن یك خانه از منوی Table زیر منوی Insert Cell میتوان استفاده كرد.

 

– حذف(Delete) 
برای حذف كردن یك ستون و یك ردیف و یا یك خانه از منوی Table زیر منوی Delete میتوان استفاده كرد.
– شكستن جدول (Break Table) در طور صفحه

 

ردیفی كه میخواهید در صفحه بعد ظاهر شود كلیك كنید و Ctrl+Enter را بفشارید.

 

– تكرار تیتر اصلی در جدول(Heading) 
قبل از دانستن این نكته باید بدانید كه در یك جدول بالاترین ردیف بعنوان تیتر اصلی در نظر گرفته میشود. حال اگر میخواهید این تیتر اصلی جدول در تمامی صفحات ( هنگامی كه جدول در چند صفحه پشت سرهم تایپ میشود) تكرار شود كافیست تا مكان نما را روی تیتر اصلی قرار داده و از منوی Tableروی زیر منوی Heading كلیك نمائید این عمل موجب خواهد شد كه این تیتر اصلی در تمامی صفحات جداول پشت سر هم تكرار گردد.

 

– جداكردن یك جدول به دوجدول مستقل(Split Table) 
برای جدا كردن Table به دو قسمت جایی را كه میخواهید اولین جای Table دوم باشد كلیك و بلوك كنید در منوی Table زیر منوی Split Table را انتخاب كنید.

کلید tab ( تب ) روشی برای كنترل تورفتگی و تنظیم عمودی متن در مدرك می باشند. هنگامی كه کلید tab را فشار میدهید Word یك تب در مدرك درج میكند كه مكان نما را به توقف تب بعدی انتقال میدهد. بطور پیش فرض برنامه دارای تب های 2/1 اینچ در طول پهنای صفحه می باشند. میتوان محلهای توقف تب را تصحیح كرده و روش تنظیم متن در قطع تب را كنترل كرد.

در Word چهار نوع توقف وجود دارد. هركدام از آنها متن را بصورت متفاوت تنظیم می كنند.
Left Tab : گوشه سمت چپ متن در محل توقف تب ، تنظیم میشود.
Right Tab : كوشه سمت راست متن در محل توقف تب تنظیم میشود.
Center Tab : متن در محل توقف تب ، وسط چین میشود.
Decimal Tab : نقطه اعشار در محل توقف تب تنظیم میشود. این نوع محل توقف تب را برای تنظیم ستونهای اعداد بكار میبرند.

 

• ایجاد محلهای توقف تب اختصاصی :

برای ایجاد محلهای توقف تب در محلهایی غیر از محلهای توقف 2/1 اینچ پیش فرض ، خط كش یا كادر محاوره ای Tab را بكار ببرید( زیر منوی Tab در منوی Format قراردارد).
برای استفاده از خط كش برای تنظیم محلهای اختصاصی تب برای پاراگراف جاری یا پاراگرافهای انتخاب شده و یا برای متنی كه میخواهید بعد از پاراگراف جاری وارد كنید، مراحل زیر را انجام دهید.
1- تمام متنی كه میخواهید با این تب تحت تاثیر قرار گیرند را انتخاب كنید.
2- روی نماد Tab در انتهای سمت چپ خط كش كلیك كنید تا نوع تب كه میخواهید درج كنید را نمایش دهد.
3- به محلی در خط كش كه میخواهید محل توقف تب قرار كیرد. اشاره كنید ( اشاره گر ماوس را نزدیك حاشیه خاكستری پائین Ruler قرار دهید).
4- دكمه سمت چپ ماوس را فشارداده و نگه دارید. یك خط عمودی ، محل توقف تب را كه وابسته به متن میباشد را نمایش میدهد.
5- ماوس را به سمت چپ یا راست Drag كنید تا در محل مورد نظر قرار گیرد.
6- دكمه ماوس را رها كنید . نوع تب كه تعیین میكنیددر محل خط كش باقی خواهد ماند.

اگر خط كش نمایش داده نشده است از منوی View زیر منوی Ruler را انتخاب كنید تا خط كش نمایش داده شود .

هنگامی كه یك توقف تب اختصاصی را اضافه میكنید، تمام توقف های تب پیش فرض در سمت چپ بطور موقتی غیر فعال میشوند. اگر محل های توقف برای پاراگراف جاری، تعریف شده باشند، پس تب های اختصاصی روی Ruler نمایش داده میشوند ولی در غیر این صورت محل های توقف پیش فرض نمایش داده میشوند. برای استفاده از فرمانهای منو برای ایجاد تب اختصاصی پاراگراف جاری یا برای پاراگراف های انتخاب شده یا برای متنی كه بعد از پاراگراف جاری، وارد میكنید، مراحل زیر را انجام دهید:

1- تمام متنی كه میخواهید تحت تاثیر قرار گیرد را انتخاب كنید از منوی Format زیر منوی Tab را انتخاب كرده و یا در حاشیه خاكستری رنگ خط كش دبل كلیك راست كنید. ( این كار بطور خودكار تب را در نقطه ای از خط كش كه كلیك كرده اید اضافه میكند ولی شما قادر به تعیین محل و نوع تب در كادر محاوره ای خواهید بود).
2- كادر محاوره ای Tab باز میشود ، در كادر متن Tab Stop Position محل خط كش برای توقف تب را وارد كنید.
3- در ناحیه Alignment ، ترازبندی و تنظیمات تب انتخاب كنید كه عبارتند از : Right, Decimal, Left, Center ( یك میله عمودی در محل توقف تب قرار میدهد).
4- روی Set كلیك كنید.
5- روی Ok كلیك كنید.

• تنظیم تب ها با هدایتگرها :

هدایتگرها كاراكترهای تكراری هستند كه بین تحلهای توقف ظاهر میشوند. عمومی ترین كاراكترهای مورد استفاده برای هدایتگر نقاط هستند ولی Word خط تیره و هدایتگرهای زیر خط دار را پیشنهاد میكند. هنگامی كه هدایتگری را برای تب تعیین میكنید برای اضافه كردن هدایتگرها به یك توقف تب یا ایجاد یك توقف تب با هدایتگرها مراحل زیر را انجام دهید.

1- تمام متنی كه میخواهید تحت تاثیر این تب تغییر یابد را انتخاب كنهید . از منوی Format/Tab را انتخاب كرده یا روی حاشیه خاكستری رنگ خط كش دبل كلیك راست كنید.
2- هنگامی كه كادر محاوره ای Tab باز میشود، محل توقف تب در كادر متن Tab Stop Position را وارد كنید یا یكی از محلهای توقف تب موجود را انتخاب كنید.
3- در ناحیه None, Leader را برای حذف هدایتگرها ، 2 را برای هدایتگرهای نقطه ای و 3 را برای خط تیره و 4 را برای هدایتگرهای زیر خط دار انتخاب كنید.
4- روی set كلیك كرده سپس Ok را بفشارید.

مراحل زیر را برای انتقال یك تب اختصاصی به یك محل جدید انجام دهید:

1- متنی كه میخواهید تحت تاثیر قرار گیرد انتخاب كنید.
2- به نشانه تب در Ruler اشاره كنید.
3- دكمه سمت چپ ماوس را فشار داده و نگه دارید.
4- تب را به محل جدیدی Drag متیذ.
5- دكمه ماوس را رها كنید.

برای حذف یك تب ، مراحل زیر را انجام دهید.

1- متنی كه میخواهید تحت تاثیر قرار گیرد را انتخاب كنید.
2- به نشانه تب در خط كش اشاره كنید.
3- نشانه تب را به پائین خطكش درگ كنید.

همچنین میتوان یك تب را از كادر محاوره ای Tab پاك كنید. مطمئن باشید كه نقطه درج در پاراگراف متناسب می باشد یا همه متنی كه میخواهید توسط این تغییر انتخاب شود تحت تاثیر قرار میگیرد. زیر منوی Tab از منوی Format را انتخاب كنید. تب را از لیست Tab Stop Position انتخاب كرده و سپس روی دكمه Clear كلیك كرده و تب های پیش فرض را بازیابی كنید. سپس برای بستن كادر محاوره ای روی Ok كلیك كنید. برای تغییر فاصله تبهای پیش فرض كادر محاوره ای تب را باز كرده و عددی را در كادر متن Default Tab stops وارد كنید ( یا از فلش های up,Down برای انتخاب عدد استفاده كنید) و سپس روی Ok كلیك كنید. این Default tab stops را برای كل مدرك تغییر خواهد داد كه شامل متن تب گذاری شده قبلی می باشد.