آزادسازی سهام عدالت طلاب

آزادسازی سهام عدالت طلاب

طبق اعلام سازمان خصوصی سازی، در پی ابلاغیه مقام معظم رهبری در موافقت با آزاد سازی سهام عدالت، مشمولان برای خرید و فروش و استفاده از مزایای سهام خود باید در سامانه سجام عضویت داشته باشند.

فرصت تعیین تکلیف سهامداران عدالت تا دهم خرداد ماه سال جاری ادامه داشته و کاربران باید در ابتدا با مراجعه به سامانه سهام عدالت به آدرس اینترنتی www.samanese.ir یکی از دو روش آزاد سازی به شیوه مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب نموده و از مزایای سهام خود برخوردار شوند.
بنا بر اعلام سازمان خصوصی سازی تاکنون 13 میلیون مراجعه به سامانه سهام عدالت صورت گرفته است.
پیرو ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص آزادسازی سهام عدالت و مذاکرات جلسه هیئت دولت، اولین جلسه کمیته اجرایی ابلاغیه مذکور به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار و در این جلسه مقرر شد با سرعت لازم نسبت به صدور کد بورسی برای همه دارندگان سهام عدالت اقدام شود.
آن دسته از هم‌وطنان سهام‌دار سهام عدالت که کد بورسی ندارند، درصورتی‌که «روش آزادسازی مستقیم» را انتخاب کرده باشند، می‌بایست متعاقباً نسبت به ثبت‌نام در «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام)» با نشانی اینترنتی https://www.sejam.ir و مطابق با دستورالعمل و فرآیندهای مربوطه نسبت به دریافت کد سجام اقدام نمایند.
در فرآیند عملیاتی سامانه سهام عدالت، پس از آنکه سهام دار وارد سامانه سهام عدالت شده و یکی از دو روش آزادسازی را انتخاب کند، شماره ملی آن فرد در بانک اطلاعاتی سامانه به شیوه آزاد سازی انتخاب شده اختصاص داده می‌شود. مقرر شده است تا اطلاع ثانوی، این اطلاعات به صورت هفتگی برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای انجام مراحل آتی، ارسال شود.
مشمولان برای مراجعه به دفاتر پیشخوان صبر کنند
کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب می‌کنند، فعلاً نیازی به کد بورسی ندارند، بلکه بعد از مهلت یک ماهه فهرست این افراد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، سمات، می‌فرستیم و در آنجا برای سهامداران عدالت کد معاملاتی بورسی در نظر گرفته می‌شود و سهام به نام فرد می‌شود، اما فعلاً نیازی به کد بورسی نیست .
سهامداران فعلاً فقط وارد سامانه سهام عدالت شوند و گزینه مالکیت و مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأیید کنند و کسانی که روش مستقیم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده‌اند، به زودی بر اساس دستورالعمل و ضوابط شورای عالی بورس می‌توانند به معامله سهام بپردازند.
به گفته رئیس کل سازمان خصوصی ‌سازی ، شورای عالی بورس تصمیم گیری می‌کند که سهامداران عدالت با چه محدودیت زمانی و چگونه وارد بورس شوند تا ورود یکباره موجب گرفتاری بورس نشود و در آنجا تصمیم می‌گیرد درصد خاصی از سهام عدالت در مقطع زمانی خاصی قابلیت معامله پیدا کند و این تصمیم‌گیری با شورای عالی بورس است.
عدم مراجعه به سامانه متناظر انتخاب روش غیرمستقیم
آن طور که سازمان خصوصی اعلام کرده، برای افرادی که سررشته ای از بورس ندارند و نمی‌خواهند خود را درگیر معاملات کنند انتخاب روش غیرمستقیم مناسب‌تر است و عدم مراجعه به سامانه متناظر انتخاب روش غیر مستقیم بوده کسانی که می‌خواهند مالکیت سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشند، اما مدیریت آن به صورت غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باشد.
پس این افراد اصلاً نیازی به ورود به سامانه سهام عدالت نداشته و عدم ورود به این سامانه به منزله انتخاب مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت است.
فروش یکباره سهام امکان‌پذیر نیست
فردی که مالک سهام عدالت است و تمایلی به نگهداری آن ندارد امکان فروش یک باره همه سهام خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نداشته، بلکه طبق دستورالعمل شورای عالی بورس می‌تواند درصدی از سهام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در یک مقطع زمانی خاص معامله کند.
روش‌های آزادسازی سهام عدالت
برای آزادسازی سهام عدالت دو روش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد که مشمولان باید تا10 خرداد نسبت به تعیین آن اقدام کنند.
در روش مستقیم؛ مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و برای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل ‌وانتقال سهام به فرد دیگر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس امکان پذیر خواهد بود.
مطابق قانون تجارت، از این پس افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و ... بهره‌مند خواهند شد.
براین مبنا دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مالکیت ، مشمولان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته مطلع شوند.
گفتنی است خرید و فروش سهام مشمول سهام عدالت در بازار سرمایه ایران، مشمول مالیات و کارمزد کارگزاری می‌شود و در روش مستقیم، سهام از طریق یک کارگزاری، به فروش می‌رسد.
در طرح آزاد سازی سهام عدالت با استفاده از «روش سهام داری غیر مستقیم»؛ مالکیت و مدیریت سهام عدالت سهام‌دار از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهام‌دار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.
هر دو روشی که در سامانه سهام عدالت برای آزادسازی اعلام شده، بورسی است یعنی از طریق بورس انجام خواهد شد. فقط در روش دوم شخص به طور مستقیم درگیر نیست. ماهیت این روش‌ها هیچ فرقی ندارد یعنی از نظر سود و زیان یکی بهتر از دیگری نیست و هر دو تابع قانون تجارت و سازوکارهای بازار سرمایه است.
قرار شده است که چارچوب آزادسازی سهام عدالت (شامل چه پورسه زمانی و با چه درصدی) در شورای عالی بورس تصویب و اعلام شده و شورای عالی بورس هفته آینده زمان فروش سهام عدالت را تعیین می‌کند.
همچنین بنا بر اخبار منتشر شده، پس از انتقال اطلاعات به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، اطلاع رسانی‌های آتی از طریق بسترهای ارتباطی توسط شرکت مذکور، خطاب به سهام دارانی که فاقد کد سجام هستند انجام خواهد پذیرفت.

منبع: تابناک جوان